menu
reklama

Zakup samochodu w Anglii


Zakup samochodu w Anglii nie jest skomplikowany, ale formalności z nim związane wyglądają trochę inaczej niż w Polsce. Warto co nieco o nich wiedzieć, zanim staniemy się posiadaczami auta, z którym – być może – wrócimy kiedyś do kraju.

reklama
reklama
reklama

Zakup samochodu w Anglii – przepisy w UK

Abyśmy mogli legalnie jeździć autem w Wielkiej Brytanii, musimy mieć opłacone ubezpieczenie (Third Party) i podatek drogowy (Tax Road). Konieczne jest też posiadanie aktualnego przeglądu (MOT). Trzeba pamiętać o bardzo ważnej rzeczy – ubezpieczenie oraz podatek drogowy to opłaty niezależne, a to oznacza, że po odkupieniu auta od poprzedniego właściciela, musimy sami je uiścić. Za to nie musimy robić dodatkowego przeglądu, jeśli w momencie zakupu jest on aktualny. Nie martwimy się także o tablicę rejestracyjną, bo jest ona przypisana do pojazdu, a nie do jego właściciela. Jedyne, co musimy zrobić (poza wymienionymi opłatami), to wysłanie pocztą do urzędu formularzu V5C, który otrzymamy od sprzedawcy. Na podstawie tego dokumentu otrzymamy (również pocztą) dowód rejestracyjny.

Zakup samochodu w Anglii – angielskie auto w Polsce

Jeśli chcemy wrócić do Polski ze swoim „anglikiem”, to warto znać aktualne procedury związane ze sprowadzeniem takiego auta. Nie trzeba już przekładać układu kierowniczego na lewą stronę. Należy za to wymienić kilka części niezgodnych z ruchem prawostronnym (przednie lampy, wkłady lusterek, prędkościomierz). Jeśli uda nam się to zrealizować, to wystarczy udać się do Wydziału Komunikacji z kompletem dokumentów, a także uiścić odpowiednie opłaty.

Tak naprawdę najwięcej wynieść nas może samo sprowadzenie pojazdu z UK do Polski. Bywa, że zakup samochodu w Anglii jest nieopłacalny, bo – doliczając koszty sprowadzenia auta – moglibyśmy za podobną cenę kupić taki sam model w Polsce.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]