menu
reklama

W tych branżach Polacy pracują najczęściej za granicą


Od lat wielu nasi rodacy wyjeżdżają do pracy za granicą, głównie do Anglii, Irlandii, Niemiec i Holandii. Główny powód to oczywiście warunki płacowe, dużo lepsze niż w Polsce. Część osób ma szczęście pracować w swoim zawodzie, ponieważ jest kilka branż, w których jesteśmy cenionymi fachowcami.

reklama
reklama
reklama

Druga część rodaków podejmujących pracę w Anglii lub innym kraju, wykonuje proste prace, często niezgodne ze swoim profilem zawodowym.

Branże, w których pracują Polacy za granicą:

Rolnictwo 
To branża, w której króluje praca sezonowa w wykonaniu naszych rodaków. Uprawy owoców, warzyw i kwiatów, głównie duże gospodarstwa z produkcją na skalę przemysłową, których najwięcej można znaleźć w Niemczech i Holandii.

Gastronomia 
Słynny zmywak, ale również stanowisko kelnera czy kucharza. W tej branży często podejmujemy pracę sezonową, ale jest też wiele osób pracujących tak na stałe.

Budownictwo
Tu cenieni są zarówno pracownicy fizyczni niewykwalifikowani, jak i specjaliści oraz inżynierowie. Wielu Polaków z wykształceniem technicznym w tej dziedzinie znalazło pracę w Anglii i Irlandii, ale pracownicy fizyczni są również bardzo popularni.

Usługi, rzemiosło
Hydraulik, ślusarz czy inne zawody rzemieślnicze są za granicą jeszcze bardziej deficytowe niż u nas. Nasi fachowcy często pracują w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Handel
To szerokie spektrum zawodów, od przeładunku towarów w centrach magazynowych do pracy ekspedientki w sklepie.

IT
Nasi specjaliści w zakresie programowania, administrowania, pozycjonowania, bezpieczeństwa teleinformatycznego, grafiki komputerowej itd. są przyciągani do pracy za granicą bardzo wysokimi zarobkami.

Opieka medyczna
Praca zasadniczo w trzech zawodach: lekarz, pielęgniarka i opiekun osób starszych. Polski personel medyczny wykwalifikowany jest wysoko wynagradzany, ale opiekując się seniorami również można nieźle zarobić.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]