menu
reklama

Transport osób – licencje i zezwolenia


Autobusy, autokary i busy stanowią pojazdy, które ze względu na swoją konstrukcję i wyposażenie są przystosowane do przewozu więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą.

reklama
reklama
reklama

Zgodnie z przepisami ustawy z roku 2013 o transporcie drogowym do wykonywania transportu osób konieczne jest zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Powinni o tym wiedzieć nie tylko przyszli przedsiębiorcy, ale też pasażerowie busów, którzy mają prawo do zapoznania się z takim zezwoleniem, zanim podejmą decyzję co do konkretnego przewoźnika.

Transport krajowy i międzynarodowy
Zarówno w drogowym transporcie krajowym, jak i międzynarodowym przy wykorzystaniu pojazdów o liczbie miejsc powyżej 9 osób wymagane jest specjalne zezwolenie. W przypadku transportu międzynarodowego przewoźnicy dodatkowo muszą posiadać licencję wspólnotową na wykonywanie międzynarodowych przewozów autokarem czy busem. Otrzymają ją jedynie po spełnieniu konkretnych warunków.

Jakie warunki muszą spełniać międzynarodowi przewoźnicy?
Międzynarodowy przewoźnik musi dysponować stałą siedzibą w którymś z członkowskich państw. Koniecznie potrzebna mu jest dobra reputacja. Kolejnymi warunkami są odpowiednie kompetencje zawodowe oraz zdolność finansowa. Licencja na międzynarodowy przewóz osób o charakterze zarobkowym wydawana jest na tzw. okresy odnawialne, przy czym nie mogą być one dłuższe niż 10 lat. Co ważne, licencja wspólnotowa udzielana jest przedsiębiorcom, jeśli posiadają oni zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Bezpieczeństwo transportu krajowego i międzynarodowego
W przypadku transportu drogowego krajowego oraz międzynarodowego przede wszystkim liczy się pełnia bezpieczeństwa. Zanim więc zdecydujemy się na konkretną firmę przewozową, koniecznie należy sprawdzić, czy przewoźnik posiada powyższe zezwolenia i licencje.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]