menu
reklama

Święto Narodowe 17 maja – Oslo – Norwegia


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

17 maja jest w Norwegii dniem upamiętniającym podpisanie konstytucji w 1814 roku. Dzień Konstytucji obchodzi się w Norwegii w atmosferze radości i zabawy.

reklama
reklama
reklama

Jest wypełniony paradami, tradycyjnymi ludowymi strojami, orkiestrą i wybornym jedzeniem. Niemal obowiązkowe są dziecięce obchody. Odświętnie ubrani najmłodsi maszerują z norweskimi flagami. W Oslo w dniu 17 maja odbywa się największa parada. Co roku do stolicy przyjeżdża około 100 tysięcy osób.

Święto narodowe w Norwegii – mnóstwo radości
Radość, radość i jeszcze raz radość. Pod takim hasłem odbywa się narodowe święto w Oslo. Ten jakże szczególny dzień w życiu Norwegów rozpoczyna się od świątecznego śniadania. Na rodzinnym stole stawiane są jajecznica, wędzony łosoś i pieczony chleb. Dorośli obowiązkowo wznoszą toast lampką szampana. Atmosfera zabawy towarzyszy Norwegom przez cały dzień.

Kolorową paradę w Oslo wita para królewska. Nie brakuje muzyki, hymnu państwowego i królewskiego, kramów i kramików oraz zabaw zorganizowanych na świeżym powietrzu. Jeśli mowa o radości, to nie można zapomnieć o lodach i kiełbaskach na gorąco, które smakują każdemu. Grillowane są także różnego rodzaje mięsa oraz ryby. Pieczone ziemniaczki, hot dogi i kasza ze śmietaną dopełniają świąteczne menu.

Dzień Konstytucji w Norwegii – jak było kiedyś?
Warto wiedzieć, że tradycję obchodów Dnia Konstytucji zapoczątkowali studenci. W 1828 roku zabroniono świętowania rocznicy. Argumentem miał być fakt, że godzą w norwesko-szwedzką unię. Jednak bunt wobec decyzji zmusił króla do zniesienia zakazu. Był to rok 1836, a jednocześnie pamiętna data 17 maja, kiedy zorganizowane zostały pierwsze obchody. W 1870 roku z inicjatywy pisarza Bjørnstjerne Bjørnsona odbyła się pierwsza dziecięca parada. W tym dniu warto odwiedzić Oslo.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]