menu
reklama

Świadczenie dla bezrobotnych w Norwegii


W ramach norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych każdy Polak legalnie pracujący w Norwegii po utracie pracy, może starać się o państwową pomoc finansową. Świadczeniem jest zasiłek dla bezrobotnych.

reklama
reklama
reklama

Zadaniem otrzymywanych środków pieniężnych jest pokrycie utraty dochodu, w czasie gdy pracownik aktywnie poszukuje nowej pracy. Sprawdź, kiedy można ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii.

Warunki świadczenia dla bezrobotnych
Pracownik może starać się o norweski zasiłek dla bezrobotnych, gdy utracił pracę wskutek wypowiedzenia, rozwiązania umowy za porozumieniem stron lub z powodu wygaśnięcia kontraktu. Istotnym warunkiem otrzymania pomocy jest rejestracja w systemie NAV na stronie www.nav.no. Jest to elektroniczny system dla osób aktywnie poszukujących pracy na terenie Norwegii. Będąc osobą bezrobotną, podlegamy norweskim przepisom. Zobowiązani jesteśmy do regularnego wypełniania elektronicznych kart meldunkowych informujących o naszej sytuacji życiowej. Stanowią one pomoc dla urzędu, który w szybki sposób może na bieżąco weryfikować prawo do wypłaty zasiłku. Tego rodzaju karty meldunkowe należy wypełniać i wysyłać systematycznie co 14 dni.

Norweski zasiłek dla bezrobotnych a dochód
Świadczenie dla bezrobotnych w Norwegii uwarunkowane jest od dochodu z poprzedniego roku podatkowego. Aby urząd mógł pozytywnie rozpatrzyć wniosek o zasiłek, minimalny dochód z poprzedniego roku musi przekroczyć 1,5G lub wynosić minimum 3G za ostatnie 3 lata kalendarzowe. Stawka G jest podstawą dochodową, która jest określana co roku w maju. Od 1 maja 2018 roku wynosi 96 883 NOK.

Kolejnymi warunkami otrzymania zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii są:
• praca na umowę o pracę w Norwegii przez minimum 1 dzień,
• przebywanie na terenie Norwegii

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]