menu
reklama

Religia w Belgii - ubywa katolików, przybywa ateistów


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Belgia jest krajem niezwykle tolerancyjnym, a jej mieszkańcy są pozytywnie nastawieni do ludzi, bez względu na wyznawaną przez nich religię.

reklama
reklama
reklama

Jeszcze kilkanaście lat temu większość Belgów deklarowała przynależność do kościoła katolickiego. Obecnie przybywa osób niewierzących, a praktykujących jest jedynie 3%.

Spadek liczby katolików w ostatnich latach
Z ankiety przeprowadzonej przez przez radio RTBF wynika, że tylko połowa Belgów określa się jako katolików. A 42% zalicza się do osób niewierzących. 8% stanowią osoby innych wyznań.

Ogólnie religia w Belgii traktowana jest zupełnie inaczej niż w Polsce. Belgowie mają bardziej swobodny stosunek do niej i wiara nie wiąże się dla nich z koniecznością chodzenia do kościoła w każdą niedzielę i święta. Jak wspomniano na samym początku, z sondażu radia RTBF wynikło, iż tylko 3% katolików w Belgii jest osobami praktykującymi. Nie oznacza to jednak, że nie obchodzą świąt i nie celebrują tego czasu. Wręcz przeciwnie, Belgowie lubią świętować.

Islam drugą po katolicyzmie religią w Belgii
Wyznawcy islamu stanowią około 6%, ale w najbliższych latach wyznawców Mahometa może w Belgii przybywać. Jest to związane z tym, że w rodzinach muzułmańskich średnio przychodzi na świat więcej dzieci niż w katolickich. Zatem te proporcje katolików do muzułmanów będą się w przyszłości zmieniać.

Inne religie w Belgii
Religia w Belgii to nie tylko katolicyzm i islam, ale też spotkamy inne religie: protestantyzm, buddyzm, judaizm, prawosławie. Największa różnorodność pod względem religijnym jest oczywiście w największych miastach.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Belgii zaszły duże zmiany pod względem wiary i jej praktykowania. Jeden z belgijskich portali jakiś czas temu informował, że liczba praktykujących muzułmanów jest już wyższa od praktykujących katolików.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]