menu
reklama

Religia w Austrii


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Jak wynika ze spisu ludności oraz statystyk, dominującą religią w Austrii jest katolicyzm. Ponad 70% ludności określa się mianem jej wyznawców.

reklama
reklama
reklama

Około 5% austriackiego społeczeństwa stanowią ewangelicy. Taki sam procent stanowią w Austrii muzułmanie. Około 12% mieszkańców nie określiła swojego statusu, przynależy do jeszcze innych religii lub zadeklarowało brak wyznania.

Jacy wierni są w Austrii?
Austriacy to nie tylko katolicy. Stosunkowo liczebnym gronem są luteranie oraz muzułmanie. W Austrii widoczny jest duży wzrost ich liczby z uwagi na napływ islamskich imigrantów. Warto przypomnieć sobie, że w 2015 roku Austria przyjęła ich aż około 90 tysięcy. Liczba katolików maleje. W niedzielnej mszy świętej uczestniczy coraz mniej wierzących. Spis władz austriackich potwierdza sytuację. W samym Wiedniu mamy do czynienia z większą ilością muzułmańskich niż katolickich uczniów.

Kryzys Kościoła w Austrii
Mieszkańcy Austrii odwracają się od Kościoła. Gwałtownego tempa nabrał natomiast wzrost muzułmańskiej społeczności. To sytuacja, która niesie ze sobą obawy wielu Austriaków. Napływ imigrantów to niejedyny wynik tak dużej liczny muzułmanów. Kolejnym powodem jest także fakt ich dzietności. Kryzys Kościoła dopełnia zwiększająca się liczba społeczności prawosławnej i ewangelickiej. Pierwsza z nich to około 500 tysięcy ludzi. Ewangelicy stanowią natomiast około 300 tysięcy osób. Austria jest krajem, w którym znajdziemy również wspólnoty hindusów, buddystów oraz sikhów. Liczbę żydów szacuje się na około 15 tysięcy osób.

Austria – inne wyznania
• Kościół Starokatolicki
• Rumuńskie grupy zielonoświątkowe
• Kościół Nowoapostolski
• Mormoni
• Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
• Kościół Boży
• Zjednoczony Kościół Metodystyczny

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]