menu
reklama

Rejestracja samochodu w Szwajcarii


Wyjeżdżając do Szwajcarii w celach zarobkowych, a jest to rzeczywiście bardzo opłacalna decyzja, warto wiedzieć, jak wygląda kwestia rejestracji samochodu.

reklama
reklama
reklama

Wielu Polaków udaje się bowiem za granicę do pracy własnym autem. Nieprzerejestrowanie pojazdu w wielu krajach wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami jak na przykład konfiskatą.

Auto w Szwajcarii – najważniejsze kwestie
Polacy mogą używać w Szwajcarii polskich tablic rejestracyjnych przez okres jednego roku. Jest to możliwe, ponieważ auto jest ubezpieczone w Polsce. Przez pierwszy rok podatki dotyczące samochodu opłacane są w Polsce. Po tym czasie dalsze użytkowanie auta w Szwajcarii wymaga przerejestrowania.

Jak zarejestrować samochód w Szwajcarii?
Pierwsze kroki w Szwajcarii trzeba skierować do Kantonalnego Urzędu Komunikacyjnego - Strassenverkehrsamt. Tam koniecznie będzie wypełnienie specjalnego wniosku oraz dołączenie niezbędnych dokumentów. Chodzi o: prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dokument odprawy celnej, dokument kontroli technicznej i kontroli spalania. Pojazd musi zostać ubezpieczony. Ubezpieczenia można dokonać w dowolnej z firm ubezpieczeniowych. Taki komplet dokumentów trzeba złożyć w urzędzie komunikacyjnym. Dopiero wówczas uzyskamy szwajcarskie tablice rejestracyjne. Jeśli pobyt w Szwajcarii będzie dłuższy niż trzy lata, potrzebować będziemy szwajcarskiego prawa jazdy.

Praca w Szwajcarii – inne ważne kwestie
Wyjeżdżając do Szwajcarii w celach zarobkowych, musimy mieć świadomość konieczności uzyskania specjalnego pozwolenia. Mieszkańcy Unii Europejskiej otrzymują je bez większych problemów. Krótkoterminowa umowa o pracę wymaga posiadania pozwolenia typu L. Przy dłuższym pobycie potrzebna nam będzie wersja B. Praca i pobyt w Szwajcarii przez wiele lat wiąże się z koniecznością posiadania zezwolenia typu C.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]