menu
reklama

Praca za granicą - podstawowe informacje


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Sytuacja na polskim rynku pracy sprawia, że wielu z nas szuka pracy za granicą. Niby poziom bezrobocia w Polsce nie jest wysoki, jednakże trudno jest znaleźć dobrze płatną pracę.

reklama
reklama
reklama

Wiele osób pracuje za najniższą krajową, czyli obecnie za 1460 zł netto lub za niewiele więcej. Jeśli za podobną pracę w Wielkiej Brytanii lub w Niemczech można zarabiać trzy razy więcej, to dla wielu osób wybór jest oczywisty.

Jak szukać pracy za granicą?
Szukając pracy za granicą należy zachować ostrożność, aby nie stać się ofiarą oszustwa. Jeśli znajdziemy jakąś interesującą ofertę, kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie czy pracodawca naprawdę istnieje. Można poszukać opinii osób, które tam pracowały, sprawdzić czy firma ma jakąś stronę z pełnymi danymi. Jeśli ogłoszenie nie pochodzi bezpośrednio od pracodawcy, a od pośrednika, jego też należy sprawdzić. Służy do tego Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia, gdzie można sprawdzić czy pośrednik oferujący pracę za granicą działa legalnie.

Jak przygotować się do pracy za granicą?

Kilka spraw, o które trzeba zadbać:
• Komplet dokumentów. Paszport czy dowód osobisty, prawo jazdy, dokumenty uprawniające do wykonywania zawodu oraz dokumenty potwierdzające doświadczenie zawodowe i wykształcenie.
• Ubezpieczenie. Warto wykupić ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków.
• Umowa. Należy uważnie przeczytać całą umowę i doprecyzować wszelkie niezrozumiałe zapisy.
• Opłaty. Jeśli pośrednik wymaga jakichś opłat, zawsze należy żądać za nie pokwitowania.
• Bezpieczeństwo. Na wszelki wypadek warto zostawić zaufanej osobie kserokopie wszystkich dokumentów, które ze sobą zabieramy. Powinna też dostać dane dotyczące pracodawcy, czyli nazwę, adres, numer telefonu itd. Przyda się też ustalić częstotliwość kontaktów telefonicznych i tekst, który będzie oznaczał, że znajdujemy się w niebezpieczeństwie.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]