menu
reklama
reklama

Praca za granicą - kto częściej wyjeżdża? Kobiety czy mężczyźni?


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Od wielu lat Polacy masowo emigrują do innych krajów w poszukiwaniu pracy. Najczęstszym wyborem naszych rodaków są Niemcy, Holandia lub Wielka Brytania, jednak wyjeżdżamy również do Irlandii, Danii czy Belgii.

reklama
reklama

Dlaczego tak chętnie pozostawiamy swój rodzinny kraj i decydujemy się rozpocząć pracę w obcym miejscu?

Sytuacja gospodarcza w Polsce nie zachwyca, a stawka minimalna jest tak niska, że trudno za nią przeżyć samemu, a co dopiero wyżywić rodzinę. Za granicą możemy liczyć również na lepsze świadczenia socjalne, a po kilku latach pracy – wyższą emeryturę. Co ciekawe, kobiety wyjeżdżają za granicę częściej niż mężczyźni.

Dlaczego kobiety częściej emigrują?
W Polsce dla kobiet pracy po prostu nie ma. Jest mnóstwo stanowisk dla pracowników fizycznych, mężczyzn, którzy pracują po kilkanaście godzin dziennie za znośną stawkę. A panie dostają prace w biurze, przedszkolu lub sklepie za najniższą krajową.

W naszym kraju nawet wykształcone kobiety w dalszym ciągu zarabiają mniej niż mężczyźni na tym samym stanowisku. Sytuacja materialna samotnej kobiety może być na tyle trudna, że nie utrzyma się ona sama, a gdy do tego wszystkiego dojdzie dziecko – naprawdę trudno wyżyć. Okazuje się, że wyjazd jest dla Polek znacznie lepszym rozwiązaniem. Kobiety najczęściej znajdują pracę przy zbiorach lub opiece nad dziećmi i osobami starszymi i są to nie tylko osoby bez wyższego wykształcenia. Panie przyznają, że za granicą zarobią więcej pracując fizycznie niż w Polsce, wykonując własny zawód.

Badania wykazały, że ponad 2/3 Polek wykazuje chęć wyjazdu za granicę. Niektóre z nich zostają ze względu na rodzinę, jednak coraz więcej kobiet decyduje się na emigrację. Możliwość poprawienia bytu oraz uzyskania lepszej emerytury na przyszłość jest na tyle zachęcająca, że większość pań twierdzi, iż nie opłaca się zostawać w kraju.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]