menu
reklama
reklama

Praca za granicą – do których krajów wyjeżdżają najczęściej Polacy?


Choć Polacy nie wyjeżdżają już tak masowo jak miało to miejsce kilka lat temu, to wciąż jednak wielu z nas wybiera pracę za granicą. Częstym powodem jest brak perspektyw zawodowych w Polsce i chęć zrobienia kariery w prestiżowej firmie.

reklama
reklama

To zwykle dotyczy inżynierów, lekarzy i innych specjalistów. Ale jest też spora grupa Polaków, którzy wybierają pracę za granicą wyłącznie ze względów finansowych.

Kraje, w których pracują Polacy
Jak wynika z danych GUS, w 2016 roku za granicą pracowało prawie 2,5 mln Polaków. Liczba ta nigdy nie będzie dokładna, ponieważ opiera się na danych ściągniętych z krajów przyjmujących, które mają różną dostępność. Ponadto, zawsze jest jakiś odsetek osób, które pracują nielegalnie, a tym samym nie widnieją w statystykach.

Niemniej szacuje się, że 80% spośród tych 2,5 mln emigrantów zarobkowych przebywa za granicą ponad 12 miesięcy. Można też z tych danych wywnioskować jakie kraje wybieramy najczęściej.

Niezmienna od lat czołówka to Niemcy i Wielka Brytania. Ze statystyk wynika, że pracę w Niemczech wybrało ponad 680 tysięcy Polaków. Nasi zachodni sąsiedzi oferują dobre zarobki, mają stosunkowo niski poziom bezrobocia i otwarty na emigrantów rynek pracy. Ponadto praca w Niemczech ma dodatkową zaletę, jest na tyle blisko, że można częściej odwiedzać rodzinę.

Z kolei pracę w Wielkiej Brytanii wybrało prawie 790 tysięcy Polaków. Trzeba zaznaczyć też, że praca w Wielkiej Brytanii w zdecydowanej większości jest stała. Głównym kierunkiem w celu podjęcia pracy sezonowej są Niemcy, a następnie Holandia.

Pozostałe kraje, których jest najwięcej pracowników z Polski to właśnie Holandia (116 tys.), Irlandia (112 tys.) oraz Włochy (93 tys.). Nie tak popularne, ale też postrzegane jako atrakcyjne zarobkowo są: Norwegia, Belgia, Szwecja, Austria, Dania i Francja.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]