menu
reklama

Praca we Włoszech na budowie


We Włoszech można dziś znaleźć pracę w wielu sektorach. Jeśli zdecydujemy się na pobyt krótszy niż trzy miesiące, nie musimy dopełniać jakichkolwiek formalności dotyczących pobytu. Jeżeli z jakichś powodów krótkoterminowa emigracja przedłuży się, będzie trzeba postarać się o zezwolenie na pobyt.

reklama
reklama
reklama

Tę kwestię bez problemu załatwimy na posterunku policji. W branży budowlanej można znaleźć stosunkowo szeroki wybór etatów, zarówno jeśli chodzi o etaty dla wykwalifikowanych pracowników, jak i tych bez kwalifikacji.

Praca na budowie we Włoszech a wynagrodzenie

Warto wiedzieć, że we Włoszech nie obowiązuje minimalne miesięczne ani też godzinowe wynagrodzenie. Stawki ustalane są w Italii dla konkretnych regionów przez związki zawodowe. Z najwyższego wynagrodzenia mogą cieszyć się mieszkańcy Bolzano (Alto Adige). Najniższe płace oferowane są natomiast w Ascoli Piceno (Marche). W budowlance można liczyć średnio na 50-100 euro dziennie. Jeśli pracodawca zapewnia swoim zagranicznym pracownikom zakwaterowanie, a często też i wyżywienie, wynagrodzenie będzie proporcjonalnie niższe.

Jakie warunki pracy we Włoszech?

W Italii obowiązuje 40-godzinny system pracy. Liczba nadgodzin w tygodniu to maksymalnie 8, przy czym ich liczba w ciągu całego roku nie może przekroczyć 250. Zatrudnionemu pracownikowi przysługują 3 tygodnie urlopu wypoczynkowego. Pracownicy mają też prawo do 10 dni wolnego w czasie świąt.

Jakie ubezpieczenie we Włoszech?

Na terenie Italii funkcjonuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Można w jej ramach korzystać z publicznej służby zdrowia. Ma ona jednak pewnego rodzaju ograniczenia, dlatego pracownicy budowlani, których zawód jest związany z ryzykiem dla zdrowia, zwykle decydują się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia ze zdecydowanie lepszymi warunkami.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]