menu
reklama

Praca w Portugalii - podstawowe informacje


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Polacy, od czasu wstąpienia do unii europejskiej, masowo wyjeżdżają do pracy za granicą. Szacuje się, że od momentu wejścia do struktur europejskich, zatrudnienie za granicą znalazło ponad trzy miliony naszych rodaków. Najczęściej decydują się oni na wyjazd na Wyspy Brytyjskie, do Niemiec lub do Holandii.

reklama
reklama
reklama

Znajdują tam zatrudnienie w budowlance, przemyśle czy też rolnictwie. Zdarzają się jednak tacy, którzy rezygnują z większych pieniędzy, na które mogliby liczyć w wyżej wymienionych państwach, na rzecz klimatu i lepszej pogody. Jednym z takich kierunków jest Portugalia.

Co zrobić, by pracować w Portugalii?
Polacy chcący podjąć zatrudnienie na terenie Portugalii nie muszą się starać o pozwolenie na pracę. Są oni traktowani na równi z obywatelami Portugalii i innych państw należących do struktur unii europejskiej. Aby zostać i pracować dłużej niż trzy miesiące należy zameldować się w lokalnym urzędzie. Płaca minimalna wynosi 530 euro brutto, a pracownikowi przysługują 22 dni płatnego urlopu wypoczynkowego. Koszty życia w Portugalii są zbliżone do polskich, zarobki zaś zauważalnie wyższe.

Portugalia jest krajem, który w dużej mierze żyje z turystyki. Nie może dziwić zatem fakt, że wielu spośród pracujących tam Polaków, to pracownicy sezonowi zatrudnieni w hotelarstwie lub gastronomii. Portugalia jest popularnym kierunkiem zwłaszcza wśród uczniów i studentów, którzy wyjeżdżają tam w trakcie wakacji i łączą zarabianie pieniędzy z wczasami. Polacy znajdują zatrudnienie także w budowlance, transporcie, rolnictwie oraz przemyśle. Średnie wynagrodzenie w sferze publicznej wynosi 1537 euro, co w przeliczeniu na złotówki znacznie przewyższa średnią płacę w Polsce. Portugalia jest krajem przyjaznym do pracy i życia, a po kryzysie z 2008 roku nie ma już śladu.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]