menu
reklama

Praca w Niemczech w rolnictwie


O kilku lat mamy na terenie naszego kraju do czynienia ze wzrostem gospodarczym, rosnącymi pensjami i malejącym bezrobociem, co jednak nie przełożyło się na zatrzymanie emigracji zarobkowej. Młodzi Polacy w dalszym ciągu wybierają pracę na terenie Holandii, Wielkiej Brytanii lub Niemiec i zarabianie w walucie Euro.

reklama
reklama
reklama

Coraz częściej są to wykształceni inżynierowie i magistrzy, jednak w dalszym ciągu największą grupę stanowią pracownicy fizyczni zatrudnieni w budowlance, przemyśle lub rolnictwie.

Praca w Niemczech w rolnictwie

Aby podjąć legalną pracę w Niemczech w rolnictwie, wystarczy zameldować się w najbliższym biurze meldunkowym. Pracownicy sezonowi są zwolnieni z tego przymusu pod warunkiem, że czas ich zatrudnienia będzie wynosił poniżej 3 miesięcy. Praca w Niemczech w rolnictwie jest popularna zwłaszcza wśród uczniów i studentów, którzy w ten sposób chcą sobie dorobić w trakcie wakacji. Jeszcze kilka lat temu wiele osób zatrudnionych na stałe na terenie Polski decydowało się na wyjazd do pracy w rolnictwie w czasie swoich urlopów wypoczynkowych, jednakże trend ten powoli zaczyna zanikać.

Najpopularniejszymi pracami w rolnictwie w Niemczech jest zbiór truskawek oraz jabłek. Polacy zatrudnieni w Niemczech w rolnictwie zarabiają znacznie więcej, niż mogliby zarobić za tą samą pracę w Polsce. W przeliczeniu na złotówki jest to około trzy razy więcej. Nie brakuje osób, które wyjeżdżają tylko na kilka miesięcy w trakcie sezonu, po czym wracają do Polski z oszczędnościami i trudnią się jedynie drobnymi pracami dorywczymi, żyjąc za pieniądze przywiezione z Niemiec. Polacy są chętnie zatrudniani przez niemieckich bauerów, którzy doceniają ich za pracowitość.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]