menu
reklama

Praca w Niemczech bez języka


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Rządowe agencje w naszym kraju od kilkunastu miesięcy informują o rekordowo niskim bezrobociu oraz szybko rosnących pensjach. Warunki te wydają się idealne dla osób pracujących na terenie naszego kraju.

reklama
reklama
reklama

Rzeczywistość jednak jest taka, że młodzi Polacy cały czas masowo decydują się na emigrację zarobkową. Wybierają pracę z daleka od domu i zarabianie w walucie europejskiej. Często wyjeżdżają oni świeżo po ukończeniu nauki w szkole, bez dogadanej, pewnej pracy oraz nie znając języka obowiązującego na terenie danego kraju. Polacy najczęściej wyjeżdżają do pracy do Niemiec, Holandii oraz Wielkiej Brytanii.

Praca w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego

Znalezienie pracy na terenie Niemiec bez znajomości języka jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku biegłego posługiwania się nim. Nie jest to jednak w dalszym ciągu coś niemożliwego. Stosunkowo łatwo jest znaleźć pracę w branży budowlanej czy na produkcji, gdzie obowiązki ograniczają się do wykonywania kilku, takich samych czynności każdego dnia. Rynek pracy w Niemczech jest otwarty na pracowników fizycznych i bez problemu można tam znaleźć pracę, jeśli tylko wykazuje się odpowiednimi chęciami.

Nieco inaczej wygląda sytuacja na wyższych stanowiskach. O ile nieznajomość języka niemieckiego, przy komunikatywnym porozumiewaniu się po angielsku, może jeszcze przejść, o tyle brak umiejętności posługiwania się oboma tymi językami praktycznie zamyka drogę kariery. Firmy niemieckie chętnie wykupują swoim zagranicznym pracownikom kursy języka niemieckiego, a niektóre wręcz wysyłają ich na takie pod przymusem. Umiejętność posługiwania się językiem obowiązującym w kraju, na którego terenie się przebywa, jest przydatna nie tylko w pracy, ale także w życiu codziennym, na przykład przy robieniu zakupów.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]