menu
reklama

Praca w Irlandii bez języka


Irlandia otworzyła dla polskich pracowników swoje granice już w 2004 roku. Wielu Polaków skorzystało z tej okazji i wyjechało tam wówczas do pracy. Kryzys z lat 2008-2012 nadszarpnął mocno irlandzki rynek, ale nadal warto rozważać oferty pracy z zielonej wyspy.

reklama
reklama
reklama

Powodem, dla którego Irlandia często jest wybierana jako cel zarobkowego wyjazdu, jest z pewnością język. Sporo Polaków, jeśli już uczy się języka obcego, to jest to język angielski. Wiele osób postrzega go jako łatwiejszy w opanowaniu, niż inne języki europejskie.

Odkąd w latach 2004-2008 Polacy licznie wyjechali do Irlandii i stali się tam jedną z liczniejszych mniejszości narodowych, język angielski praktycznie nie jest potrzebny do tego, by w tym kraju funkcjonować. Polaków spotkamy tam na każdym kroku. W biurach pośrednictwa pracy, w administracji, w kadrach, w logistyce, sklepach, restauracjach, firmach sprzątających, w szpitalu czy przychodni. Język polski jest drugim najczęściej używanym językiem w Irlandii. Uczy go nawet duży irlandzki uniwersytet Trinity College. Coraz więcej imprez odbywa się w języku polskim. Nie jest to jednak wyznacznikiem sukcesu w poszukiwaniu zatrudnienia.

Obecnie bezrobocie w Irlandii jest spore i umiejętność porozumienia się w języku angielskim może być sporym atutem przy wyborze przyszłego pracownika. Problematyczna jest też kwestia asymilacji naszych rodaków. Wiele osób, na przykład pracujących w sklepach, mimo, że rozpoznaje w kliencie Polaka, nie podejmuje z nim rozmowy w języku polskim. Charakterystyczne jest też to, że często osoby, które wyjechały podczas pierwszego boomu emigracyjnego bez znajomości języka, będąc na wyspach w ogóle nie podjęło nauki.

Podsumowując, znalezienie pracy i funkcjonowanie w Irlandii bez znajomości języka angielskiego jest możliwe, ze względu na sporą liczbę Polaków tam zamieszkałych. Jednak w obecnej sytuacji, gdy Irlandia sama wychodzi z kryzysu gospodarczego, otrzymanie pracy bez znajomości języka może być znacznie trudniejsze niż przed laty.