menu
reklama

Praca w Danii bez języka


Polacy stosunkowo chętnie wyjeżdżają do pracy w Danii, ponieważ zarobki są tam rzeczywiście atrakcyjne. Duże szanse na znalezienie pracy w tym kraju mają pracownicy branż technicznych.

reklama
reklama
reklama

Dania potrzebuje specjalistów, ale też osób do pracy na produkcji, przy zbiorach owoców oraz pracowników do rozładunków towarów w magazynach. W tych dziedzinach można znaleźć pracę w Danii bez języka.

Znajomość języka a praca w Danii

Większość Duńczyków posługuje się językiem angielskim. Jest to jeden z głównych powodów, dla których Polacy chętnie wyjeżdżają do Danii w celach zarobkowych. Osoby bez znajomości rodzimego języka czy też angielskiego lub niemieckiego bez większych problemów znajdą tu pracę, ponieważ takich ofert nie brakuje. Najważniejsze to jednak unikanie pracy na czarno. Umowa to podstawa. Według duńskiego prawa pracodawca ma miesiąc na jej doręczenie pracownikowi. W umowie muszą znaleźć się informacje dotyczące stawki godzinowej, ewentualnych dodatkach oraz sposobie i terminie wypłaty wynagrodzenia.

Praca w Danii bez języka – na co zwrócić uwagę?

W Danii nie obowiązuje płaca minimalna. Wynagrodzenie jest regulowane przez układy zbiorowe, które ustanawiają minimalne pensje dla poszczególnych sektorów. Czas pracy w Danii to 37 godzin tygodniowo. Układy zbiorowe dopuszczają wydłużenie czasu pracy. Reszta traktowana jest wówczas jako płatne godziny nadliczbowe. Pracodawca w Danii wypłaca pensję po odliczeniu podatku zwykle raz lub dwa razy w miesiącu. Polacy mają prawo swobodnego wjazdu i przebywania na terenie Danii do 3 miesięcy bez dokumentu pobytowego. Ubiegając się o pracę, można przebywać w Danii do 6 miesięcy. Spodziewając się dłuższego pobytu niż 3 miesiące, najlepiej od razu złożyć wniosek o zarejestrowanie pobytu w Urzędzie Administracji Państwowej - Statsforvaltning.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]