menu
reklama
reklama

Praca w Austrii w transporcie


Z dniem 1 styczna 2018 roku w Austrii zaczął obowiązywać nowy jednolity traktat związkowy zastępujący dwa osobne traktaty. Dotyczy on kierowców prowadzących pojazdy do 3,5 t, jak również ponad 3,5 t.

reklama
reklama

Tym samym pensje kierowców na terenie Austrii wzrosły o 2,7%. To szczególnie zachęcający fakt do poszukiwania pracy przez Polaków w kraju, który także dotychczas był hojny dla zagranicznych kierowców. Głównym celem zmian jest zakwalifikowanie pracowników na stanowisku kierowcy do danej stawki za godzinę.

Wzrost wynagrodzenia kierowców w Austrii
Z uwagi na wzrost wynagrodzenia kierowców w Austrii na emigrację w celach zarobkowych decyduje się coraz więcej osób świadomych swojego doświadczenia za kółkiem. Ustalona płaca minimalna dla konkretnych kategorii kierowców to szczególny punkt zaczepienia dla Polaków szukających lepszych stawek od krajowych oraz stabilnego etatu. Po korzystnych zmianach wynagrodzenia minimalnego w Austrii kierowcy mają tu duże szanse na naprawdę atrakcyjny zarobek. Dodatkowo nie muszą martwić się stosunkowo drogim życiem, porównując je do naszych polskich realiów.

Zmiany związane z delegowaniem pracowników branży transportowej
1. Zgłoszenia pracowników należy dokonywać na nowym formularzu przygotowanym specjalnie dla firm transportowych.
2. Nowe zaświadczenia mogą być wystawiane na okres 6 miesięcy.
3. Zniesiono konieczność wskazywania zleceniodawców.
4. Konieczne jest wskazanie numerów rejestracyjnych pojazdów, którymi wykonywane są przewozy na terenie Austrii.
5. Zminimalizowana została ilość dokumentów, które trzeba przechowywać w kabinie pojazdu. Są nimi: umowa o pracę, zaświadczenie A1, zapisy z urządzeń rejestrujących czas pracy kierowców, zaświadczenie o delegowaniu. Chodzi tu o tzw. wykresówki oraz kartę kierowcy.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]