menu
reklama
reklama

Praca sezonowa - zarobki w Austrii w rolnictwie


Austria to dość niszowy choć coraz bardziej popularny kierunek emigracji zarobkowej. Szczególnym zainteresowaniem w tym kraju cieszy się wśród Polaków praca sezonowa.

reklama
reklama

Rodacy znajdą tutaj zatrudnienie przy zbiorach owoców oraz warzyw. Jednak ze względu na panujące przepisy, wymiar pracy nie może przekraczać 6 tygodni w roku. Zasada ta dotyczy tak samo rolnictwa, jak i hotelarstwa czy gastronomii. 

Choć zarobki są całkiem wysokie i atrakcyjne, to należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze sezonowi pracownicy zatrudniani w rolnictwie pracujący maksymalnie przez 6 tygodni w roku nie podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu. Co więcej, nie przysługuje im z tego powodu także prawo do urlopu. 

Jakie natomiast jest wynagrodzenie za pracę sezonową w Austrii w rolnictwie? 
Miejmy na uwadze, że w Austrii nie obowiązuje odgórnie określona płaca minimalna. Takie limity są ustanawiane na podstawie umowy zbiorowej w poszczególnych zakładach, jednak z wiadomych kwestii w rolnictwie najzwyczajniej ta zasada nie obowiązuje. Tak więc, zarobki w Austrii w rolnictwie mogą się znacznie różnić w poszczególnych regionach oraz branżach. Natomiast, jeśli trochę poszukamy, możemy liczyć na zarobki na pułapie nawet 2000 euro netto miesięcznie z darmowym zakwaterowaniem. Oczywiście, nie każdy pracodawca będzie aż tak hojny i najlepiej o pracę starać się jeszcze w Polsce, aby nie być zmuszonym do podjęcia słabo płatnego zajęcia na miejscu.

Bez wątpienia impulsem do wzrostu naszego wynagrodzenia będzie poprzednie doświadczenie w pracy na roli, a także przydatne kwalifikacje na np. kierowanie maszynami rolniczymi. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć także pracownicy umiejący choć podstawy języka niemieckiego. Pracodawcy zawsze przychylniej patrzą na pracownika z Polski, z którym mogą zamienić choć trzy słowa w rodzimym języku.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]