menu
reklama

Praca sezonowa w rolnictwie - zarobki w Niemczech


Praca sezonowa cieszy się sporą popularnością wśród uczniów i studentów, ale też wśród osób, które zwyczajnie chcą podreperować swój budżet.

reklama
reklama
reklama

Polacy najczęściej szukają pracy sezonowej w Niemczech, ponieważ to stosunkowo bliska lokalizacja.

Najwięcej ofert, jakie można znaleźć na portalach internetowych to praca sezonowa w rolnictwie. Niemcy mają na swoim terenie bardzo dużo plantacji owoców i warzyw, działających na skalę przemysłową, więc zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest spore.

Płaca minimalna w Niemczech

Do niedawna, podejmując się pracy sezonowej w rolnictwie niemieckim można było zarobić 5-6 euro za godzinę. Jednak od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje w Niemczech stawka minimalna za godzinę w wysokości 9,27 euro. Co ciekawe, obejmuje ona również pracowników sezonowych, oczywiście pracujących legalnie.

Ile płacą niemieccy bauerzy?

Praca sezonowa w Niemczech przy zbiorach owoców lub warzyw to przeważnie praca na akord. W wielu ogłoszeniach nie ma więc podanej stawki godzinowej. Zwykle jest to stawka za kilogram zebranych np. szparagów czy pomidorów, jednak należy pamiętać, że w przeliczeniu na godzinę pracownik sezonowy nie może zarabiać poniżej minimalnej stawki godzinowej.

Stawki godzinowe kształtują się różnie, w zależności od stopnia trudności, ale też zależnie od rejonu, w którym znajduje się gospodarstwo. Ogólny podział wygląda tak:
• Landy zachodnie. Tu stawka godzinowa za pracę sezonową w rolnictwie oscyluje pomiędzy 9 a 9,96 euro.
• Landy wschodnie wraz z Berlinem. Tu częściej można spotkać pracę za minimalną stawkę godzinową czyli 9,27 euro albo niewiele więcej. Są też i wyższe stawki, a maksimum to 9,66 euro.

Najwięcej są w stanie zarobić pracownicy sprawni i silni, którzy mogą pracować codziennie po kilkanaście godzin. Trzeba też pamiętać, że większość niemieckich pracodawców odlicza sobie z tego koszty zakwaterowania, o ile je zapewnia.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]