menu
reklama

Praca na budowie w Niemczech


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Od kilku lat mamy w naszym kraju prawdziwy boom w branży inwestycji budowlanych. W centrach miast oraz na ich obrzeżach wyrastają jak grzyby po deszczu nowe apartamentowce, biurowce i galerie handlowe.

reklama
reklama
reklama

Firmy budowlane, pomimo oferowania coraz większych pensji swoim pracownikom, narzekają na brak chętnych rąk do pracy. Z tego powodu masowo sięgają oni po pracowników zza naszej wschodniej granicy. Szacuje się, że około połowa pracowników fizycznych na budowach to obywatele Ukrainy. Zajmują oni miejsce Polaków, którzy wolą pracować na budowach na terenie Wielkiej Brytanii, Holandii lub Niemiec.

Praca w Niemczech na budowie- z czym się wiąże

Polacy chcący pracować na terenie Niemiec nie muszą starać się o pozwolenie na pobyt. Wystarczy, że zameldują się w najbliższym urzędzie meldunkowym i mogą podjąć pracę na równi z innymi obywatelami państw należących do struktur unii europejskiej. Praca na budowie w Niemczech wiąże się z około trzykrotnie większymi zarobkami od tych, na które mogliby liczyć na terenie Polski.

Niemieckie firmy na poważnie podchodzą do kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz pilnują, aby pracownik nie był zbytnio przemęczony. W znakomitej większości dostarczają zatrudnionym przez siebie osobom wszystkich niezbędnych narzędzi do pracy oraz odzieży ochronnej. Polacy pracujący na budowach na terenie Niemiec często nie znają języka niemieckiego. Wystarczy, że posługuje się nim jeden człowiek brygady, który przekazuje polecenia pozostałym osobom. Polscy pracownicy chętnie jeżdżą na budowy do Niemiec w trybie sezonowym. Przez pół roku pracują i odkładają pieniądze, by kolejne pół roku spędzić w Polsce z rodziną, imając się jedynie drobnych prac dorywczych. Polacy są cenieni w Niemczech ze względu na swoją pracowitość i dobre wyszkolenie.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]