menu
reklama

Praca bez języka w Norwegii - w jakich branżach?


Idealnie byłoby znać język norweski przed wyjazdem do pracy w Norwegii, albo chociaż któryś ze skandynawskich lub angielski.

reklama
reklama
reklama

Nie zawsze jednak jest czas na opanowanie choćby podstaw języka, a więc najpierw poszukiwanie pracy w Norwegii bez języka, a później koniecznie trzeba zapisać się na kurs.

Norweski nie taki straszny jak się go słyszy
Pierwsze zetknięcie się z językiem norweskim wielu przyprawia o zawrót głowy, chęć odwrotu i ucieczki do kraju. A niepotrzebnie, bo język ten wcale nie jest trudniejszy od angielskiego. Poza tym gramatyka w obu językach jest podobna w kilku obszarach. Problemem jest to, że Norwegowie używają na co dzień dialektów, w pracy, w telewizji, polityce, nie ma czegoś takiego jak język potoczny i urzędowy. I tu może być problem w porozumiewaniu się na początku. Z czasem, poznając bliżej język, kulturę, zaczyna się również używać któregoś z dialektów.

Branże w których znajdziesz pracę w Norwegii bez języka
Rybołówstwo, gastronomia, hotelarstwo, rolnictwo to branże, w których bez problemu znajdziesz pracę w Norwegii bez języka. Poza tym pracę bez znajomości języka znajdziesz na produkcji, przy pakowaniu, sortowaniu, na magazynie i w sklepie, przy sprzątaniu, a w okresie zimowym przy odśnieżaniu.

Dlaczego warto uczyć się norweskiego?
Przede wszystkim by lepiej zarabiać. Za znajomością języka idzie lepsza praca, a tym samym wyższe zarobki. Ponadto, znając język, choćby podstawy, poczujesz się pewniej w tym kraju. A norweski wcale nie jest trudnym językiem. Jego znajomość pozwoli także swobodnie komunikować się również ze Szwedami oraz Duńczykami.

Ofert pracy w Norwegii bez języka nie brakuje, ale warto pomyśleć o nauce jeszcze przed wyjazdem, zapisując się na szybki kurs bądź zorientować się, gdzie na miejscu można uczyć się norweskiego.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]