menu
reklama

Podatek drogowy w Szwajcarii


Kierowcy w Szwajcarii nie mają łatwego życia, zwłaszcza Polacy, którzy emigrują na stałe bądź na jakiś czas, zderzają się z piętrzącą się liczbą podatków. Ale w końcu dzięki nim Szwajcarzy postrzegani są jako naród bogaty. Jakie podatki musi płacić kierowca w Szwajcarii?

reklama
reklama
reklama

Verkehrsabgabe
Roczny podatek drogowy płaci każdy kierowca. Jego wysokość różni się w poszczególnych kantonach, a to dlatego, że każdy z nich ma swój sposób wyliczania tego podatku. Zazwyczaj pod uwagę brana jest: całkowita masa pojazdu, pojemność bądź moc silnika. Właściciele ekonomicznych, ekologicznych samochodów (z mniejszą emisją CO2) otrzymują rabaty na podatek drogowy o wartości nawet 50-80%. Wniosek jest prosty, jak kupować samochód w Szwajcarii bądź, gdy zamierzasz wyjechać tam do pracy, zainwestuj w ekonomiczny samochód, a oszczędności będą spore.

LSVA
Ten rodzaj podatku dotyczy wszystkich pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Warto o tym wiedzieć, gdy zamierzasz podróżować większym autem do Szwajcarii, czy przewozić towary przez ten kraj. Pocieszeniem może być fakt, że dodatkowo nie jest obciążony podatkiem VAT. Przy wyliczaniu podatku pod uwagę brane są: ciężar pojazdu, liczba przejechanych kilometrów oraz emisja spalin. Przed wjazdem na teren Szwajcarii, kierowca powinien w punkcie celnym zarejestrować pojazd. Najprościej mówiąc przy wjeździe i wyjeździe podawany jest stan licznika. Na tej podstawie wyliczana jest wysokość podatku LSVA. Zasady są proste, gorzej z opłatami, które wysokością zaskakują niejednego Polaka. Dlatego nim ruszysz większym autem do Szwajcarii, sprawdź jakie koszty dodatkowo poniesiesz.

Do podatku drogowego od aut osobowych i ciężarowych, dochodzi również podatek od paliwa i jeszcze dodatkowy podatek od paliwa i nie można zapomnieć o podatku VAT. Reasumując, bycie kierowcom w Szwajcarii kosztuje.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]