menu
reklama

Podatek drogowy w Holandii


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Surowe kary i ściganie obcokrajowców za niepłacenie podatku drogowego, Holandia ostro wzięła się za kierowców, zwłaszcza tych na zagranicznych tablicach rejestracyjnych.

reklama
reklama
reklama

Podatek drogowy w Holandii to niejedyny podatek, który muszą zapłacić kierowcy, bo jest jeszcze tzw. podatek od luksusu, czyli posiadania samochodu.

Podatek BPM- podatek od luksusu

Kupując samochód w Holandii, podatek ten jest już wliczony w cenę samochodu. Kwota podatku wyliczana jest m. in. w oparciu o emisję spalin samochodu, a w przypadku pojazdów starszych pod uwagę brana jest cena katalogowa. Kwota podatku od posiadania samochodu wzrasta wraz z jego ceną, a maleje wraz z wiekiem samochodu, czyli im starszy, tym taniej. Podatek ten płacony jest jednorazowo. Jeśli jedziesz do Holandii swoim autem, możesz wnioskować o zwolnienie z tego podatku, warunkiem zakup auta przynajmniej pół roku wcześniej. Konieczne jest również przedstawienie dokumentów wymeldowania z miejsca zamieszkania w Polsce i zameldowania w Holandii.

Podatek drogowy (MRB) w Holandii

To drugi z podatków, który muszą opłacić kierowcy. Przepisy w Holandii dotyczące podatku drogowego są jasne i każdy kto mieszka i pracuje w Holandii przez okres dłuższy niż cztery miesiące, musi płacić podatek drogowy. Jego wysokość zależy głównie od pojemności silnika i rodzaju paliwa. Podatek drogowy od diesli jest wyższy niż od benzynowych.

Kto jest zwolniony z podatku drogowego?

Podatku drogowego w Holandii nie muszą płacić pracownicy firm zagranicznych, czyli kierowcy poruszający się autami służbowymi, na innych niż holenderskie rejestracjach. A także właściciele firm, którzy jeżdżą samochodem na zagranicznej rejestracji. W każdym z tych przypadków należy zgłosić się do urzędu w celu złożenia wniosku o zwolnienie z płacenia podatku drogowego. Zwolnieni z opłat są także pracownicy sezonowi i osoby przebywające tymczasowo.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]