menu
reklama

Podatek drogowy w Austrii


Już kilka lat temu austriacka policja ostro wzięła się za obcokrajowców zameldowanych w tym kraju, ale nadal jeżdżących autem na zagranicznych blachach.

reklama
reklama
reklama

Wysokość mandatów powalała na kolana, zresztą nadal kwoty robią wrażenie. Dlatego, jeśli zamierzasz wyjechać na stałe do Austrii, czeka Cię przerejestrowanie samochodu i do zapłaty podatek drogowy w Austrii.

Motorbezogener Versicherungssteuer
W skrócie MVSt, czyli podatek drogowy w Austrii. Policja, pomimo obowiązujących przepisów od dawna, dopiero kilka lat temu wypowiedziała wojnę wszystkim, którzy nie płacili podatku drogowego. Motorbezogener Versicherungssteuer jest płacony wraz z ubezpieczeniem. Każde auto, które regularnie służy do jazdy po austriackich drogach, powinno być zarejestrowane w Austrii i odprowadzony powinien być podatek. I to nie tylko Polacy są ścigani za jazdę na polskich blachach miesiącami i latami, bez chęci stosowania się do obowiązujących w Austrii przepisów, ale każdy obcokrajowiec. I na nic tłumaczenie, że współwłaścicielem pojazdu jest żona/mąż, brat, ciotka, wujek mieszkający w Polsce, gdy auto porusza się po austriackich drogach. Mało tego, mandat dostanie osoba, która siedzi za kierownicą, niekoniecznie musi być to właściciel auta. Każdy, kto jest zameldowany w Austrii, ma obowiązek zarejestrowania samochodu w tym kraju. W przeciwnym wypadku, kierowca musi udowodnić swoją 'niewinność', co bywa trudne.

Normverbrauchsabgabe
W skrócie NoVA- jest to podatek ekologiczny. Płacony jednorazowy przy rejestracji auta. Jego wysokość zależy od kilku czynników, m. in. od zużycia paliwa i ilości wydalanego dwutlenku węgla. Nie przekracza 16% wartości samochodu. Na szczęście płaci się go tylko raz.

Dlaczego nie opłaca się ryzykować?
Wartość mandatu to kilka tysięcy euro. Dla statystycznego Polaka w Austrii to nie jest mała kwota. Do tego dochodzą kolejne koszty, automatycznie samochód trzeba zarejestrować, zapłacić podatek NoVa plus karę za opóźnienie, ubezpieczenie i niestety ponieść koszty karno- skarbowe. Może dać to kwotę przewyższającą wartość samochodu.
Niezarejestrowanie samochodu w Austrii, gdy sam masz już meldunek, może być bardzo bolesne.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]