menu
reklama

Ochrona środowiska w Szwecji – w jaki sposób kraj walczy z zanieczyszczeniami


Szwecja jest krajem wzorcowym, jak należy gospodarować energią i odpadami. Jest przykładem państwa, które doskonale radzi sobie z zastosowaniem nowoczesnych technologii stosowanych w ochronie środowiska.

reklama
reklama
reklama

Co więcej, to właśnie Szwedzi są czołowymi eksporterami techniki w tej dziedzinie. Dzięki niej rocznie zarabiają miliardy złotych.

Wyjeżdżasz do Szwecji – dostosuj się do zasad panujących wśród mieszkańców
Ochrona środowiska i wiążąca się z nią ekologia są dla Szwedów najważniejsze. Udając się do tego jakże czystego i pachnącego kraju, należy pamiętać o dostosowaniu się do zasad i reguł tam panujących. Zaśmiecanie ulic grozi wysokimi mandatami. W Szwecji obowiązuje tzw. system kaucjowania dotyczący plastikowych i szklanych butelek. Opakowania trafiają do specjalnych automatów. Młodzież zachęcona do recyklingu zarabia w czasie wakacji na zgniataniu puszek. Świadomość ekologiczna budowana jest wśród Szwedów od najmłodszych lat.

Sortowanie śmieci w Szwecji
Z uwagi na wysoką świadomość, edukację i wyrabianie nawyków sortowania śmieci Szwecja pozostaje krajem czystym i pachnącym. Jest wzorem godnym do naśladowania. Szwedzi do tego stopnia tak dobrze gospodarują odpadami, że na wysypiskach zalega jedynie 1% śmieci. Realia polskie to aż 95%. Aby zapewnić stałą pracę spalarni, importują śmieci z innych krajów. Wręcz doskonała polityka odpadowa prowadzona w Szwecji zapewnia im jednocześnie efektywne gospodarowanie energią.

Ochrona środowiska – z czym Szwecja ma problem?
Czy aby problemy ekologiczne w ogóle nie dotyczą Szwedów? Okazuje się, że jednak nie. Jednym z poważnych zagrożeń jest podnoszący się poziom Bałtyku. Jeśli sytuacji nie da się opanować, za około 100 lat może dojść do odcięcia mieszkańców Sztokholmu od słodkiej wody.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]