menu
reklama

Ochrona środowiska - w jaki sposób Dania walczy z zanieczyszczeniami?


Ochrona środowiska naturalnego zaczęła w ostatnich latach być coraz głośniejszym tematem. Ludzie w końcu zorientowali się, że aby uniknąć zniszczenia planety, muszą zacząć dbać o środowisko, w którym żyją.

reklama
reklama
reklama

Jednym z liderów pod względem dbałości o środowisko naturalne jest państwo duńskie. Obywatele tego kraju przykładają do tego problemu wielką wagę, dostosowując przepisy tak, aby były one, jak najbardziej proekologiczne.

W Danii od dawna obowiązuje sortowanie odpadów. Duńscy rolnicy, od wielu lat, mają ograniczenie stosowania środków chemicznych, zamiast nich promowane są wszelkiego rodzaju nawozy naturalne. Coraz większą popularnością w Danii cieszy się ogrzewanie domów za pomocą baterii słonecznych oraz podgrzewanie w ten sposób wody. W kraju tym na każdym kroku natkniemy się także na wiatraki, z których czerpana jest energia. Większość opakowań z tworzywa sztucznego możemy zwrócić za kaucją w specjalnych automatach butelkowych, dzięki czemu przechodzą one recycling i nie zalegają wiele lat na składowiskach odpadów. Duńczycy bardzo chętnie korzystają z rowerów, zamiast przemieszczać się do pracy samochodami. Dzięki temu nie emitują niebezpiecznych dla zdrowia spalin oraz pośrednio poprawiają swoje zdrowie.

Przepisy przepisami, ale żeby one działały, potrzebna jest dobra wola mieszkańców. I jest ona widoczna aż nadto. Duńczycy chętnie segregują śmieci, korzystają z alternatywnych źródeł energii, jeżdżą na rowerach, wybierają ekologiczną żywność, czy ostatnio nawet ekologiczne ubrania. Dzięki temu Dania jest obecnie jednym z najmniej zanieczyszczonych państw na świecie i stanowi przykład dla innych, jak walczyć z zanieczyszczeniami. Odpowiednio dobrane przepisy i zachęcenie ludzi do bycia eko stanowią tu podstawę tego sukcesu.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]