menu
reklama

Na jakie zasiłki mogą liczyć Polacy mieszkający w Niemczech?


Polacy pracujący na terenie Niemiec nie są niczym nowym. Szacuje się, iż obecnie przebywa ich tam ponad 700 tysięcy. Większość wyjechała w poszukiwaniu lepszego bytu i lepiej płatnej pracy. Z czasem ściągnęli swoje rodziny i osiedlili się na stałe.

reklama
reklama
reklama

Na stałe wtopili się w tamtejszy krajobraz, pracują, płacą podatki, odprowadzają składki i korzystają z oferowanej przez władze pomocy socjalnej.

Na jakie zasiłki mogą liczyć Polacy mieszkający w Niemczech?
Niemiecki system pomocy socjalnej jest bardzo rozbudowany. Zasiłków i zapomóg jest tam tak wiele, iż niektórzy twierdzą, że nie opłaca się pracować. Poniżej przedstawiono najbardziej popularne formy pomocy materialnej na terytorium państwa niemieckiego.

Zasiłki rodzinne
Zdecydowanie najczęściej pobieraną formą zasiłku jest zasiłek rodzinny, czyli tak zwany Kindergeld. Jest on przyznawany na każde dziecko i wynosi odpowiednio:
194 euro/ miesiąc na pierwsze i drugie dziecko,
200 euro/ miesiąc na trzecie dziecko,
225 euro/ miesiąc na każde kolejne dziecko.
Kindergeld otrzymuje się do czasu ukończenia nauki przez dziecko lub do momentu ukończenia 25 roku życia. Co ważne Kindergeld jest przyznawany także na dzieci przebywające na terytorium Polski.

Rodziny nieprzekraczające górnej granicy dochodu wyznaczonej przez rząd, mają również prawo do pobierania Kinderzuschlag ( do 160 euro/ miesiąc/ dziecko) oraz świadczenia na kształcenie i uczestnictwo dziecka w życiu szkoły (Bildungs- und Teilhabepaket) oraz Wohngeld.

Zasiłek dla bezrobotnych
Przysługuje każdemu, kto w czasie 24 miesięcy przed utratą pracy przepracował minimum 12 miesięcy i odprowadzał w tym czasie składki. Zasadniczo wynosi on 60% poprzedniego wynagrodzenia, ale nie więcej niż 391 euro miesięcznie.
Podobnie jak w Polsce w Niemczech funkcjonuje gwarantowana pomoc zdrowotna, zasiłki chorobowe oraz świadczenie macierzyńskie.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]