menu
reklama

Na co najczęściej wydajemy pieniądze po powrocie z zagranicy?


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Polacy w dalszym ciągu tłumnie wyjeżdżają do pracy za granicą. Sytuacja ta nie zmienia się nawet pomimo wzrostu płac i spadku bezrobocia na terenie naszego kraju. Młodzi mieszkańcy Polscy wybierają emigrację i zarobki w mocniejszej, europejskiej walucie.

reklama
reklama
reklama

Niektórzy z nich zostawiają w kraju swoich najbliższych, inni zabierają ich ze sobą. Niezależnie od tego, większość z nich wraca do Polski- niektórzy na chwilę: na święta, w odwiedziny, inni na stałe. To, co łączy większość z nich to fakt, iż dorobili się za granicą oszczędności, które przywożą ze sobą do kraju.

Na co Polacy wydają zarobione za granicą pieniądze po powrocie do kraju?
Na wstępie trzeba rozgraniczyć dwie grupy powracających. Pierwsza z nich wraca na stałe z postanowieniem ponownego osiedlenia się w Polsce. Druga wraca na krótko z zamiarem powrotu za granicę. Ma to odzwierciedlenie w wydatkach dokonywanych na terenie kraju.

Osoby chcące osiedlić się ponownie w Polsce zazwyczaj przeznaczają oszczędności na kupno domu/ mieszkania i urządzenie sobie miejsca do życia. Często korzystają z nich także przez pierwszy okres czasu po powrocie, zanim znajdą dobrą pracę i osiągną stabilność finansową.

Druga grupa kieruje się w wydatkach bardziej przyziemnymi kryteriami. Pieniądze wydają na wakacje, imprezy i rzeczy materialne. Nie są zainteresowani bardziej długofalowymi wydatkami i tracą dużą część funduszy na to, żeby dobrze spędzić czas tu i teraz. Jeśli mowa o wydatkach Polaków po powrocie z zagranicy nie sposób nie wspomnieć o prezentach i zapomogach dla rodziny. Tyczy się to zarówno jednej, jak i drugiej grupy. Niekiedy powracające osoby próbują na siłę podkreślić swój dobrobyt, do jakiego doszli za granicą, ubierając się w odzież drogich marek i opłacając znajomym rachunki w lokalach.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]