menu
reklama

Mandaty w Niemczech - dlaczego nie opłaca się łamać przepisów?


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Patrząc na zachowanie niektórych polskich kierowców, ma się wrażenie braku wyobraźni na drodze. Ale polskie prawo, choć w ostatnim czasie nieco zaostrzone, nadal na tle niemieckiego w tym obszarze jest bardzo wyrozumiałe.

reklama
reklama
reklama

Dlatego na niemieckich drogach nie tylko nie warto przekraczać prędkości, ale i utrudniać życia innym kierowcom.

Utrata prawa jazdy już za 8 punktów karnych
Brzmi dość ciekawie porównując z polskimi warunkami, ale w Niemczech za większość przewinień dostajemy 1 pkt, a za niektóre płacimy jedynie mandat. Ale i tak nie opłaca się ani kierowcom osobówek, ani ciężarówek naginać prawa. Mandaty w Niemczech dają mocno po kieszeni, bo kwoty rzędu 2 tys. zł nikogo raczej nie dziwią! A po uzyskaniu 8 pkt karnych prawo jazdy może być odebrane. Dlatego szanujmy się na niemieckich drogach i w końcu zacznijmy na polskich. Bo ktoś długo pracował nad przepisami bezpieczeństwa na drodze i takie, a nie inne prędkości nie są kwestią przypadku.

Przekroczysz prędkość o 40 km stracisz dokument
Nie wspominając już, że mandat w Niemczech za takie przewinienie wyniesie do 200 euro. A prawo jazdy zostanie zatrzymane na miesiąc. W Niemczech, w odróżnieniu od polskich przepisów, gdzie prawo jazdy stracisz przekraczając 50 km w terenie zabudowanym, nie ma znaczenia czy jedziesz autostradą czy jesteś w mieście. Mandaty w Niemczech wystawiane są za przekroczenie prędkości, nie ma znaczenia, jaką drogą się poruszasz. Przekraczając prędkość do 50 km, zapłacisz mandat w wysokości do 280 euro i otrzymasz 2 pkt karne. A prawo jazdy stracisz na dwa miesiące. Jeśli przekroczysz prędkość o ponad 50 km, szykuj się na jeszcze większy mandat w Niemczech, bo nawet 600 euro. Do tego 2 pkt karne i utrata prawa jazdy na trzy miesiące.

Pamiętajmy też, że mandaty w Niemczech wystawiane są nie tylko za prędkość, ale też za poganianie innych kierowców, czyli niezachowanie należytej odległości, a też za parkowanie w niedozwolonym miejscu czy brak opon zimowych.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]