menu
reklama

Kursy wymagane w Norwegii w pracy w przemyśle


Norwegia jest jednym z krajów chętnie wybieranych przez Polaków poszukujących pracy za granicą. Nasi rodacy są tam chętnie przyjmowani, zwłaszcza fachowcy w konkretnych dziedzinach.

reklama
reklama
reklama

Trzeba jednak wiedzieć, że tamtejsi pracodawcy mają nieco inne wymagania niż np. firmy niemieckie. Szczególną uwagę należy zwrócić na kursy wymagane w Norwegii, szczególnie w przemyśle.

Wymogi norweskich pracodawców-kursy, uprawnienia, zaświadczenia
Kiedy wybieramy się do pracy w Norwegii, powinnyśmy wcześniej sprawdzić, jakich uprawnień wymaga dany zawód lub skontaktować się z przyszłym pracodawcą i uzyskać potrzebne informacje. Jeśli spełniamy wymogi i mamy skończone odpowiednie studia lub kurs, może się okazać, że dyplom wymaga nostryfikacji, czyli uznania na terenie Norwegii.

Tu warto zapamiętać nawę NOKUT. To Państwowy Organ ds. Jakości Wykształcenia i jednocześnie instytucja, do której należy udać się celem przetłumaczenia dyplomu i wydania zaświadczenia, że posiadane kwalifikacje są odpowiednie do pracy w Norwegii. Warto zrobić to odpowiednio wcześniej, ponieważ od złożenia stosownych dokumentów trzeba czekać kilka tygodni na taką nostryfikację. Na szczęście cała procedura jest bezpłatna. Zawody, które wymagają takiego dopuszczenia to np. lekarz, malarz, stolarz, mechanik samochodowy, weterynarz, farmaceuta, pośrednik nieruchomości i wiele innych.

Jest także wiele zawodów technicznych, dla których kursy wymagane w Norwegii są szczególne. Przykładem jest zawód elektryka. Żeby pracować tu w tym zawodzie, konieczny jest certyfikat DSB. Można go jednak zdobyć po udokumentowaniu minimum dwuletniego doświadczenia w tej dziedzinie w jednym z krajów unijnych.
I najważniejsza rzecz, poza kursami wymaganymi w Norwegii, tutejsi pracodawcy przeważnie wymagają znajomości języka obcego. Oczywiście najlepiej jest znać języki nordyckie, ale angielski w zupełności wystarczy.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]