menu
reklama
reklama

Kursy wymagane w Niemczech w transporcie


Polskie firmy świadczące usługi w zakresie przewozu osób i towarów coraz odważniej otwierają się na kraje Europ Zachodniej. Codziennie tysiące polskich ciężarówek i busów przejeżdża przez zachodnią granicę i kieruje się na terytorium Niemiec.

reklama
reklama

Nasi zachodni sąsiedzi znani są z solidności i dokładności, co widoczne jest także w przepisach regulujących dostęp do wykonywania zawodu przewoźnika.

Pierwszy krok, przy zakładaniu firmy transportowej, to wybór formy prawnej. Niemieckie prawo daje nam dowolność przy jej wyborze. Do wyboru mamy różne rodzaje spółek lub działalność na własny rachunek.

Kolejnym krokiem powinno być uzyskanie odpowiedniego zezwolenia. Są ich 2 rodzaje: pierwsza uprawnia do transportu na terenie Niemiec, druga zaś pozwala świadczyć usługi transportowe we wszystkich krajach wspólnoty europejskiej.

Aby uzyskać licencję unijną należy spełnić kilka warunków:
- posiadać siedzibę na terenie Niemiec,
- posiadać certyfikat potwierdzający odpowiednie umiejętności zawodowe,
- posiadać odpowiednie zabezpieczenie finansowe, zależne od liczby posiadanych samochodów,
- zdać egzamin z zakresu: bezpieczeństwa ruchu, prawa, transportu międzynarodowego, administracji finansowej i handlowej oraz technicznych norm transportu.

Niemieckie prawo dopuszcza możliwość zwolnienia z egzaminu zawodowego w przypadku, gdy kandydat udowodni, że posiada odpowiednią kwalifikację, poprzez pracowanie przez minimum 10 lat na stanowisku kierowniczym w firmie transportowej od 1999 roku oraz wypadnie pozytywnie w rozmowie kwalifikacyjnej.

Do wniosku o wydanie licencji transportowej należy dołączyć szereg zaświadczeń z różnych urzędów i dokonać opłaty administracyjnej w wysokości zależnej od urzędu gminy. Zazwyczaj jest to kwota od 250 do 500 euro.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]