menu
reklama
reklama

Jakie zasiłki należą się osobom mieszkającym w Szwecji?


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Szwecja to państwo z dość solidnie rozbudowanym systemem socjalnym, dlatego Polacy chętnie tam pracują. Oprócz tego, że można dobrze zarobić, to warto tu po prostu żyć, a już na pewno rodzić i wychowywać dzieci.

reklama
reklama

Część świadczeń przysługuje jedynie osobom pracującym, ale sporo pomocy socjalnej wymaga tylko zarejestrowania z stosownych urzędach. Zasiłki w Szwecji sprawiają, że wielu rodaków ściąga tu swoje rodziny.

ZASIŁKI W SZWECJI

Zasiłek zdrowotny w Szwecji
To wsparcie, w ramach którego wypłaca się 80% wynagrodzenia za każdy miesiąc choroby. Szwedzki zakład ubezpieczeń przejmuje ten obowiązek od pracodawcy już po 13 dniach. Konieczny jest jednak wniosek chorego pracownika. Uprawnione do pobierania takiego zasiłku są wszystkie osoby pracujące w Szwecji, pod warunkiem że zarejestrowały się w urzędzie skarbowym i zakładzie ubezpieczeń społecznych.

Zasiłki dla rodziców w Szwecji:
Dodatek ciążowy. Wypłacany nie wcześniej niż na 60 dni przed porodem, stanowi 80% dziennego zasiłku zdrowotnego.
Zasiłek macierzyński w Szwecji. Przysługuje także w wersji ojcowskiej. To 80% dotychczasowych dochodów wypłacane przez 390 dni. Jeśli wcześniejsze dochody były bardzo małe lub nie istniały, wypłaca się sumę 225 SEK przez 390 dni. Kolejne 90 dni to już kwota 180 SEK dziennie. W przypadku porodów mnogich przysługuje przedłużenie zasiłku o kolejne 90 dni na każde dziecko.
Zasiłek dla ojców. To dodatkowe świadczenie dla rodziców, którzy chcą pierwsze dni po narodzinach dziecka spędzić wspólnie (80% zasiłku zdrowotnego).
Zasiłek opiekuńczy. Dotyczy zarówno przypadków zwykłych zachorowań dzieci lat 15, jak i ciężko chorych dzieci do lat 18. Przysługuje wtedy 80% zasiłku zdrowotnego przez 120 dni w roku.

Oprócz tego pracownikom z Polski, którzy stracili pracę przysługuje szwedzki zasiłek dla bezrobotnych. Stanowi 80% osiąganego dotychczas dochodu i może być pobierany do 12 miesięcy.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]