menu
reklama

Jakie papiery po kupnie samochodu w Szwecji?


Szwecja nie cieszy się tak dużą popularnością wśród polujących na używany samochód, jak Niemcy czy Holandia. A jest kilka powodów, dla których taki zakup może się opłacać i przede wszystkim cieszyć przez lata.

reklama
reklama
reklama

Jednak ze względu na małą popularność ściągania auta ze Szwecji, zdarza się popełnić kilka błędów formalnych i w Polsce nie zarejestrujesz nowego nabytku. O czym pamiętać?

Chodzi jak szwajcarski zegarek
Tak można rzec o szwedzkich samochodach. Kupując auto używane na tamtejszym rynku, z ważnym przeglądem technicznym, masz pewność, że nie posiada usterek. Inaczej samochód nie przeszedłby przeglądu. Niekoniecznie jest tak w przypadku aut sprowadzanych z innych krajów. Ale coś za coś, bo Szwedzi tanio aut nie sprzedają.

Papiery po kupnie samochodu, o których nie możesz zapomnieć
Kupiłeś samochód, przyjechałeś do Polski i nagle okazuje się, że nie możesz go zarejestrować, bo brakuje jednego dokumentu. Co robić? Bez niego nie zrobisz nic. Najczęściej Polacy przyjeżdżają do kraju z jedną częścią dowodu rejestracyjnego. I to nie tak, że Szwed chciał nam zrobić problem, ale sam nie wiedział, że bez niego Polak nie zarejestruje samochodu. A pozostawił go dla siebie, by wyrejestrować auto. Inne niezbędne dokumenty to: umowa kupna-sprzedaży bądź faktura.

Tłumaczenie dokumentów i wizyta w urzędzie celnym
Gdy już mamy skompletowane dokumenty po kupnie samochodu w Szwecji, kolejnym krokiem jest ich przetłumaczenie. A mając już kopie w języku polskim, można udać się do urzędu celnego, gdzie oprócz złożenia kopii dokumentów, konieczne jest wypełnienie wniosku.

Na koniec pozostaje udać się do urzędu komunikacji, właściwego dla miejsca zamieszkania z całym plikiem dokumentów, również z potwierdzeniem z urzędu celnego. Pozwolenie czasowe i tablice rejestracyjne wydawane są mig.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]