menu
reklama

Jakie dokumenty są niezbędne do pracy jako kierowca na Wyspach Brytyjskich?


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Prawo jazdy rzecz oczywista, ale czy polskie wystarczy, by znaleźć pracę w Wielkiej Brytanii w transporcie? Zanim zaczniesz szukać ofert pracy zapoznaj się z dokumentami, które są niezbędne, by zacząć pracę jako kierowca na Wyspach Brytyjskich.

reklama
reklama
reklama

Przydatne jest również ukończenie dodatkowych kursów, szkoleń, co wpływa na znalezienie lepiej płatnej pracy.

Polskie prawo jazdy do wymiany
Dokument upoważniający do kierowania samochodem wydawany w Polsce jest uznawany na Wyspach. Ale jeśli chcesz podjąć pracę w Wielkiej Brytanii w transporcie, konieczna będzie wymiana na brytyjskie prawo jazdy. Poza tym niezbędna jest karta kierowcy (czyli karta do tachografu) oraz karta CPC. Wniosek o wydanie tych dokumentów można złożyć w Polsce bądź jeśli już je mamy to wystarczy wymienić po wyjeździe do Anglii. A jeśli jeszcze nie masz prawa jazdy na ciężarówki, a wiążesz z tym przyszłość i chcesz wyjechać za granicę, to w Wielkiej Brytanii kurs i pozostałe formalności załatwisz bardzo szybko, pod warunkiem, że zdasz egzamin.

Przydatne kursy
Warto je robić już za granicą, chyba że wyjazd do pracy w Wielkiej Brytanii w transporcie mamy zaplanowany na późniejszy okres. Przydatne kursy i szkolenia to przede wszystkim HIAB (do operowania dźwigiem na ciężarówce), ADR (przewóz niebezpiecznych materiałów), uprawnienia na wózki widłowe. Dodatkowe szkolenia nie zaszkodzą, a wręcz ułatwią znalezienie dobrze płatnej pracy.

Wykształcenie i znajomość języka
Ukończona szkoła nie ma zazwyczaj znaczenia. Liczy się przede wszystkim to jakim jesteś kierowcą, jak czujesz się na drodze, w nowych miejscach, jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach za kierownicą. Natomiast znajomość języka angielskiego w pracy w Wielkiej Brytanii w transporcie jest pożądana bądź mile widziana.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]