menu
reklama

Jak zostać przewoźnikiem - transport


Przewóz osób w ostatnich latach staje się planem na życie coraz większej liczby mieszkańców naszego kraju. Wiąże się to w oczywisty sposób z przewozami osób do pracy za granicę, gdzie cały czas wiele osób wyjeżdża do pracy.

reklama
reklama
reklama

Rośnie także zainteresowanie wśród Polaków podróżami typowo turystycznymi, zarówno po kraju, jak i poza jego granicami. Aby zostać przewoźnikiem osób, nie wystarczy jednak jedynie zakupienie odpowiedniego pojazdu. Poniżej przedstawione zostały wytyczne, które należy spełnić, aby w pełni legalnie prowadzić działalność związaną z przewozem osób.

Jakie dokumenty potrzebne?

Podstawowym dokumentem, uprawniającym do przewożenia osób, jest licencja transportowa. Wydawana jest ona przez starostę, odpowiedniego ze względu na miejsce, w którym firma ma swoją siedzibę. Jeśli chodzi o transport międzynarodowy, to taką licencję wydaje Główny Inspektor Transportu Drogowego. Conajmniej jedna osoba z zarządu takiej firmy musi również posiadać certyfikat podkreślający kompetencje zawodowe. Przedsiębiorca, prowadzący firmę transportową, nie może być również karany za określone przestępstwa, a także posiadać odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Dopiero uzyskanie tych wszystkich dokumentów uprawnia taką osobę do wystąpienia o pozwolenie wykonywania zawodu przewoźnika osób.

Wszystkie, wymienione wyżej, dokumenty pociągają za sobą konieczność uiszczenia opłaty. W zależności od rodzaju licencji i długości jej obowiązywania należy liczyć się z wydatkiem od 700zł ( za licencję krajową na okres 2 do 15 lat) do nawet 8000zł ( za licencję międzynarodową na okres 10 lat)

Jak widać, założenie działalności gospodarczej związanej z przewozem osób nie jest sprawą prostą. Należy spełnić szereg formalności oraz zainwestować sporą gotówkę w czynności administracyjne. Licząc jeszcze pieniądze konieczne na zakup floty, okazuje się, że jest to dosyć potężna inwestycja.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]