menu
reklama

Jak założyć konto bankowe w Szwecji?


W Skandynawii gotówka powoli odchodzi do lamusa, a jej mieszkańcy coraz częściej wybierają płatności elektroniczne. Jeśli więc planujemy wyjazd zarobkowy w tamte rejony, to nie obędzie się bez otwarcia własnego konta bankowego.

reklama
reklama
reklama

Dziś podpowiadamy, jak założyć konto bankowe w Szwecji.

Kto może założyć konto bankowe w Szwecji?
Właściwie każdy obywatel Unii Europejskiej. Nawet jeśli nie posiadasz szwedzkiego numeru identyfikacyjnego ani adresu zameldowania, to bank stacjonarny powinien zaoferować ci założenie konta bankowego. Może ci odmówić tylko wtedy, gdy podałeś fałszywe dane, byłeś nieuczciwy wobec banku w przeszłości lub gdy jesteś podejrzany o popełnienie przestępstwa.

Jak założyć konto bankowe w Szwecji?
Aby założyć konto bankowe w Szwecji, trzeba posiadać ważny dokument potwierdzający tożsamość. Teoretycznie do załatwienia tej formalności powinien wystarczyć polski dowód osobisty albo paszport. Zdarza się jednak, że pracownicy niektórych placówek wymagają szwedzkiego dowodu osobistego, na co warto się przygotować i w razie potrzeby znaleźć alternatywę.

Konto internetowe
Ponieważ banki nie mają obowiązku umożliwienia klientom płatności internetowych, warto postawić na założenie konta bankowego w Szwecji w banku internetowym, co da nam pewność, że będziemy mogli realizować płatności przez komputer lub przez telefon. Mogą to zrobić osoby nieposiadające kont ID, które zdążyły już otrzymać szwedzki odpowiednik numeru PESEL (Personnummer). Najpopularniejszym szwedzkim bankiem internetowym jest Skandia.

Podsumowując, konto bankowe w Szwecji możemy założyć bardzo łatwo i szybko. Nie musimy nawet wychodzić z domu. Tak naprawdę najważniejsze jest znalezienie najlepszego banku dla siebie i posiadanie ważnego dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]