menu
reklama

Jak wygląda rejestracja samochodu w Norwegii?


Sprowadzasz do Norwegii auto zarejestrowane w Polsce? Kupujesz nowy pojazd już za granicą? W obu przypadkach warto uprzednio dowiedzieć się, co z formalnościami. Dziś powiemy, jak wygląda rejestracja samochodu w Norwegii.

reklama
reklama
reklama

Sprowadzony z Polski
Jeżeli przebywasz za granicą krócej niż rok i nie wykorzystujesz pojazdu do celów zarobkowych, to rejestracja samochodu w Norwegii cię nie dotyczy. Jedynym wymogiem jest tu możliwość udokumentowania faktu, że pobyt ma charakter rymczasowy.

Jeśli chodzi o rejestrację samochodu w Norwegii, gdy sprowadzamy go z Polski i przyjeżdżamy na stałe, trzeba po wwozie do kraju zgłosić pojazd do oclenia (koszty możemy obliczyć za pomocą formularza na stronie Urzędu Celnego). Następnie trzeba zgłosić samochód do Urzędu Transportu Drogowego i przedstawić w nim ważne badania techniczne i wszystkie dokumenty pojazdu. Potem uiszczamy opłaty w najbliższej placówce Urzędu Celnego. Na końcu musimy dokonać rejestracji samochodu w Norwegii w Statens Vegvesen. Potrzebne dokumenty to:
• formularz NA-0221
• dokument tożsamości ze zdjęciem i norweskim numerem personalnym
• potwierdzenie OC

Zakupiony w Norwegii
Biorąc pod uwagę koszty rejestracji samochodu w Norwegii, jeśli sprowadzamy go z Polski, o wiele bardziej opłaca się kupić pojazd za granicą. Jeśli kupujesz nowe auto w salonie, to dealerzy zajmą się niezbędnymi formalnościami. Jeśli kupujesz używany samochód u pośrednika, musisz ustalić z nim, które z formalności będziesz musiał(-a) załatwić sam(-a). Auto należy zarejestrować w taki sam sposób, jak w przypadku samochodu sprowadzonego z Polski. Musimy tylko dodatkowo posiadać kartę pojazdu, którą otrzymamy przy jego zakupie.

Ogólnie więc lepiej zakupić i zarejestrować samochód w Norwegii. Procedura rejestracja jest prosta, jeżeli dokonamy wszystkich formalności w odpowiedniej kolejności.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]