menu
reklama
reklama

Jak przygotować się do pracy sezonowej za granicą ?


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Lato to okres, w którym wielu Polaków poszukuje pracy sezonowej za granicą. Możliwość zarobienia sporej sumy pozwala im utrzymać się przez kilka miesięcy w Polsce po powrocie.

reklama
reklama

Każdy wyjazd wiąże się jednak z pewnymi przygotowaniami i na kilka aspektów należy zwrócić szczególną uwagę. Zobaczmy, o co należy zadbać przed wyjazdem do pracy sezonowej za granicę.

Oferty pracy
Niezależnie od tego, do jakiego kraju się wybieramy, powinniśmy najpierw sprawdzić, na jaką pracę możemy liczyć. W Polsce funkcjonuje wiele agencji pośrednictwa, które pomogą nam zapewnić sobie bezpieczne zatrudnienie. Pracy możemy szukać także na własną rękę, korzystając z ogłoszeń w internecie, bądź specjalnych czasopism, przeznaczonych specjalnie dla poszukujących pracy sezonowej.

Zatrudnienie warto znaleźć jeszcze zanim wyjedziemy, aby po przyjeździe do obcego kraju mieć pewność, że będziemy mieli gdzie pracować. W niektórych krajach latem zawsze znajdzie się praca dla emigrantów, jednak jeżeli nie chcemy kilku dni spędzić na poszukiwaniach, na których się nie zarabia, pierwsze rozwiązanie będzie korzystniejsze.

Zakwaterowanie
Szukając pracy przez pośredników, mieszkanie będziemy mieć zapewnione wraz z pracą, są to jednak zazwyczaj kwatery pracownicze i niektóre osoby postanawiają same zarezerwować sobie lokal. W takim przypadku należy działać z odpowiednim wyprzedzeniem, aby po przyjeździe mieć już przygotowany dach nad głową.

Ubezpieczenie
Wszyscy płatnicy ubezpieczenia zdrowotnego mają prawo do wyrobienia bezpłatnie karty EKUZ, wystawianej na nazwisko posiadacza. Pozwoli nam ona korzystać z opieki medycznej za granicą.

Płaca
Ważna jest nie tylko praca, ale też zarobki. Przed wyjazdem, warto postawić sobie pewien cel, ocenić, ile pieniędzy chcemy przywieźć ze sobą i na tej podstawie szukać zatrudnienia. W różnych krajach, płace pracowników sezonowych mogą się znacznie różnić, dlatego warto dobrze porównać możliwości finansowe.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]