menu
reklama

Ile zarabia mechanik, a ile kierowca w Szwecji?


Szwecja to chłodny pod względem klimatycznym, ale ciepły pod względem pozytywnych ludzi kraj. Praca w charakterze kierowcy w Szwecji to czysta przyjemność.

reklama
reklama
reklama

Drogi są równe i dobrze oznakowane, kultura jazdy też jest inna niż u nas. Co nie znaczy, że auta się im nie psują. Mechanicy, podobnie jak kierowcy znajdą w tym kraju zatrudnienie, a zarobki w Szwecji w transporcie są satysfakcjonujące.

Praca sezonowa dla kierowcy, stała dla mechanika
Mechanicy często poszukiwani są do pracy stałej, ale jest też opcja pracy tymczasowej. Natomiast zapotrzebowanie na kierowców często jest związane z pracą sezonową. Co nie oznacza, że pracodawca podziękuję po tym okresie. Często zdarza się, że zaproponuje przedłużenie umowy bądź też wykonywanie kolejnych zleceń.

Płatność w euro bądź koronach szwedzkich
Co do zarobków można się nieco pogubić, zwłaszcza gdy po raz pierwszy szukasz pracy za granicą. Zarobki w Szwecji w transporcie często podawane są w rożnych walutach. Jedne agencje pośrednictwa pracy podają w euro, a inne w koronach czeskich, a część w złotówkach. A żeby było jeszcze trudniej się w tym połapać, która oferta jest najbardziej atrakcyjna, część podaje stawkę godzinową, część za tydzień pracy, a pozostali zarobek miesięczny brutto. Aby wybrać najbardziej opłacalną ofertę pozostaje uruchomić kalkulator walutowy i przeliczyć z jednej waluty na drugą.

Zarobki mechaników i kierowców zbliżone
Kierowcy i mechanicy osiągają podobne zarobki w Szwecji w transporcie. Najniższe stawki to około 80 SEK za godzinę netto. Wiele zależy od posiadanych kwalifikacji, doświadczenia, umiejętności, a także znajomości języka. Oprócz mechaników i kierowców, wiele ofert pracy, gdzie można dobrze zarobić, skierowanych jest do lakierników samochodowych i blacharzy.

Jeśli zamierzasz pracować jako kierowca w Szwecji, musisz pamiętać, że tam kary za łamanie przepisów drogowych i jazdę pod wpływem alkoholu, są znacznie surowsze niż w Polsce. Kończą się nie tylko mandatem, ale również więzieniem.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]