menu
reklama
reklama

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Irlandii?


Znalezienie mieszkania lub pokoju to – obok znalezienia pracy – najważniejsza sprawa, którą musimy załatwić, wyjeżdżając za granicę. Irlandia nadal kusi Polaków jako obiecujący kierunek emigracji.

reklama
reklama

Zanim jednak zaczniesz pakować walizki, sprawdź, ile kosztuje wynajem mieszkania w Irlandii.

Drożej niż kiedyś
Od kilku lat dość głośno jest o wzroście cen najmu mieszkań w Irlandii. Eksperci zauważają, że lokali pod wynajem jest po prostu mniej niż potencjalnych lokatorów. W związku z tym właściciele nieruchomości mogą narzucać wyższe ceny niż parę lat temu. Już w 2015 roku zanotowano wzrost cen mieszkań o 5,8%, domów – o 4,8%, a mieszkań w Dublinie – aż o 10%.

Najdrożej jest w stolicy
Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że wynajem mieszkania w Irlandii kosztuje najwięcej w stolicy kraju, czyli w Dublinie. Za wynajem mieszkania zapłacimy tam nawet 1200 euro miesięcznie, a za wynajem domu – 1300. Nic więc dziwnego, że zarówno single, jak i pary decydują się na wynajmowanie pokoi, a nie całych lokali mieszkalnych. W ogłoszeniach często podaje się informację o tym, że dany pokój jest przeznaczony dla pary. Wynajmując pokój (najlepiej w mniejszej miejscowości, o ile można sobie na to pozwolić w kontekście dojazdów do pracy), można zamknąć się w 350 euro za czynsz. Jeśli zdecydujemy się na małe miasteczko, mamy szansę wynająć cały dom lub mieszkanie za 700-800 euro miesięcznie.

Kaucja (depozyt) oraz media
Oczywiście, do czynszu należy doliczyć opłaty za media, czyli prąd, gaz oraz Internet. Te mogą wynieść około 100 euro. Najczęściej właściciele nieruchomości pobierają również depozyt, czyli kaucję, w wysokości miesięcznego czynszu.

Gdzie szukać?
Najlepiej w Internecie, na stronie: http://www.daft.ie. Warto również szperać na portalach polonijnych. Być może uda nam się wynająć wówczas mieszkanie razem z innymi Polakami.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]