menu
reklama

Ile alkoholu można przywieźć z Holandii?


Holandia słynie nie tylko z dobrego piwa, ale może poszczycić się wieloma innymi, dobrymi trunkami. Niektóre z nich dobrze u nas znane, jak advocat.

reklama
reklama
reklama

Inne mniej, jak beerenburg i jenever. Przypadną do gustu osobom, które lubią ziołowe akcenty w mocnych trunkach. Pojawia się jednak pytanie, ile właściwie alkoholu można przywieźć z Holandii, by nie narazić się straży granicznej i nie uszczuplić swojego portfela?

Tylko na użytek własny
Wobec osób prywatnych nie ma żadnych zakazów, co do zakupów określonych towarów za granicą, w strefie euro i przywiezienia ich do Polski, pod jednym warunkiem. Towary zakupione zostały na użytek własny. A zatem osoba, która je przewozi, nie jest przedsiębiorcą i nie zamierza ich sprzedać na polskim rynku. Podatki, jak Vat i akcyza, są już w cenie kupionego produktu i nie są płacone po raz drugi w innym kraju Unii. Przewożąc duże ilości alkoholu z Holandii czy innego europejskiego kraju, możesz zostać skontrolowany. Organy celne sprawdzą sposób zapakowania towarów, przewożenia, a także to, czy nie jesteś przedsiębiorcą zajmującym się handlem bądź czy nie pracujesz dla kogoś zajmującego się handlem.

Ile alkoholu można przewieźć w granicach UE?
Odpowiadając na pytanie, ile alkoholu można przywieźć z Holandii, tyczy się to wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Normy są takie same dla wszystkich. Istotne jest również to, że każdy kraj również sam może wyznaczyć maksymalne ilości alkoholu, ale nie mogą być one mniejsze niż wyznaczone limity. Jest to:
• 110 litrów piwa,
• 90 litrów wina (w tym nie więcej niż 60 litrów musującego),
• 20 litrów wina alkoholizowanego (np. sherry, porto)
• 10 litrów alkoholu etylowego.

Co po przekroczeniu limitów?
Jeśli przewozimy mniejsze ilości alkoholu niż podane powyżej, w zasadzie nie musimy udowadniać, że są na własny użytek. Problem zaczyna się przy ilościach przekraczających wyznaczone limity. Wówczas musisz udowodnić, że faktycznie kupiłeś je dla siebie. Możesz przedstawić fakturę bądź paragon, informując o zakupie np. alkoholu na wesele czy inną okoliczność.
Większe ilości przewożonego alkoholu mogą się wiązać z niezbyt miłymi konsekwencjami w postaci niemałej grzywny.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]