menu
reklama

Główne regiony pracy sezonowej w Niemczech


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Wielu studentów i uczniów oraz osoby mające problem ze znalezieniem stałej pracy szukają często pracy sezonowej przy zbiorach warzyw i owoców. Sporo z nich decyduje się na pracę sezonową za granicą, ze względu na wyższe zarobki niż u polskich pracodawców.

reklama
reklama
reklama

Wybierają różne kraje, ale największą popularnością od lat cieszą się Niemcy. Powodem jest stosunkowo bliska lokalizacja, ale też tzw. „przetarte szlaki” i ugruntowana pozycja polskich pracowników na rynku niemieckim.


Gdzie jest najwięcej pracy sezonowej w Niemczech?
Skupiska najpopularniejszych upraw:


• Szparagi - plantacje znajdują się w trzech rejonach: Beelitz niedaleko Berlina; na północy począwszy od Brunszwiku, przez Hannover, Osnabrück, Münster, aż do samego Morza Północnego; na południu, w Bawarii (głównie Schrobenhausen), w okolicach Mannheim (Schwetzingen) oraz w pobliżu Mainz (Darmstadt i Ingel).


• Ogórki, pomidory, truskawki itd. - terminy zbiorów pokrywają się z naszymi. Mniejsze gospodarstwa są rozsiane po całym kraju, ale skupiska dużych upraw są głównie w okolicach Mannheim i Ludwigshafen. Inne regiony to: Ravensburg, Bonn, Nienburg, Vechta, Wesel, Darmstadt, Landshut oraz Freiburg.

• Winobranie - plantacje znajdują się głównie w południowo-zachodnich landach: Rheinhessen, Rheinpfalz, Baden, Mosel Saar Ruwer, Württemberg, Nahe Franken, Rheingau Mittelrhein i Hessische Bergstrasse.

• Jabłka, wiśnie, czereśnie - pracę sezonową przy zbiorze jabłek można znaleźć głównie nad Jeziorem Bodeńskim w Birnau, Apflau i Nussdorf. Czereśnie i wiśnie to trójkąt Norymberga-Bamberg-Bayreuth. Ogólnie niemieckie zagłębia sadownicze to Havelland i Niederelbe.

• Chmiel - trudno znaleźć w Polsce ogłoszenia o pracy sezonowej za granicą niemiecką przy zbiorach chmielu, jednak z opinii obiegowych wynika, że co roku pracuje tam sporo rodaków. Uprawy znajdują się głównie w Hallertau,Tettnang oraz na terenach Turyngii i Norymbergii.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]