menu
reklama

Czy we Włoszech są polskie przedszkola?


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Większość rodziców na emigracji chce zaszczepić w swoich dzieciach patriotycznego ducha – sprawić, że będą one czuły się Polakami. Pomóc maluchom może rozpoczęcie edukacji w polskim przedszkolu, o ile w danym kraju istnieją takie placówki.

reklama
reklama
reklama

A czy we Włoszech są polskie przedszkola?

Ośrodki polskiego szkolnictwa we Włoszech jak najbardziej istnieją. Część z nich funkcjonuje za sprawą Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (w Rzymie, Bolonii, Mediolanie, Ostii), natomiast pozostałe są zakładane i prowadzone przez różne stowarzyszenia polonijne. Właśnie dzięki tym ostatnim we Włoszech są polskie przedszkola.

Polskie przedszkola we Włoszech – głównie w soboty

Oddziały edukacyjne, które mają w ofercie nauczanie przedszkolne dla małych Polaków, to placówki, w których zajęcia odbywają się głównie w soboty. Są prowadzone w oparciu o podstawę programową dla dzieci szkół polonijnych, opracowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2010 roku.
Przykładem takiej placówki jest Szkoła „Polskie ABC” prowadzona przez Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Polonik” w Udine. Zajęcia odbywają się w niej dwa razy w miesiącu. To polskie przedszkole we Włoszech przyjmuje dzieci już w wieku 2 lat. Aby zapisać malucha do odpowiedniej grupy, wystarczy wysłać mailem wypełniony formularz. Program zajęć przewiduje szeroko pojęte poznawanie polskiej kultury: doskonalenie języka, poznawanie historii, geografii i literatury, obchodzenie polskich świąt i naukę polskich gier i zabaw.

Polskie przedszkola we Włoszech – dwujęzyczność

Zapisanie dziecka do polskiego przedszkola we Włoszech to niewątpliwie dobra decyzja. Taki maluch już w młodym wieku staje się dwujęzyczny, co jest korzystne dla jego rozwoju. Pomaga to też w interakcjach z włoskimi rówieśnikami przy jednoczesnym zachowaniu własnej narodowej tożsamości. Zatem na pewno warto wziąć to pod uwagę.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]