menu
reklama

Czy warto założyć działalność gospodarczą w Szwecji?


Własna firma w Szwecji czy to się opłaca? Jednym z kilku plusów przemawiających za tym, aby założyć tutaj własną działalność jest fakt, że jeśli firma dopiero ruszyła i nie przynosi zbyt wielu dochodów to właściciel tej firmy nie płaci składek i podatków do momentu aż firma nie zacznie przynosić zysków.

reklama
reklama
reklama

Kolejnym plusem założenia własnej działalności jednak nie tylko w tym kraju, ale także w innych jest to, że właściciel nie ma narzuconych godzin pracy, a pracuje w zasadzie, kiedy chce.

Procedury rejestracji nowej firmy nie są zbyt trudne. Jeśli osoba zakładająca firmę nie zadba o numer PESEL i numer NIP dla swojej firmy, musi złożyć wniosek o przyznanie powyższych numerów. Trzeba pamiętać w tym miejscu także o tym, że w powyższym wniosku trzeba podać przewidywany obrót i dochody powstającej firmy, a urząd na tej podstawie wyznaczy wysokość podatku na kolejne lata funkcjonowania firmy. Jednak założyciel firmy nie musi się obawiać, że być może podał za wysoki bądź za niski dochód, ponieważ ma on rok czasu na to, aby nanieść korektę w tym miejscu we wniosku.

Jeśli zdecydujemy się na założenie jednoosobowej działalności to opłaty za prowadzenie jej prezentują się jak poniżej:

  • Podatek VAT – 10 000 koron
  • Podatek + składki przy dochodach 30 000 wynosi, 40% czyli ok. 12 000 koron

Trzeba pamiętać, iż te dane dotyczą firmy jednoosobowej, przy firmie wieloosobowej koszty te ulegną zmianie(wysokość kosztów jest przybliżona, ulegną one zmianie wraz ze zmianą dochodów).

A więc czy warto założyć firmę w tym kraju? Moim zdaniem tak, jednak warto najpierw poznać zapotrzebowanie kraju i zorientować się, jaka firma jest tu potrzebna, której jeszcze w tym kraju nie ma, wtedy mamy praktycznie gwarantowany sukces. 

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]