menu
reklama

Czy w Irlandii są polskie przedszkola?


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Polska emigracja zarobkowa do Irlandii trwa już tak długo, że wielu Polaków zdążyło już się tam solidnie zadomowić. Niektórzy ściągnęli swoje rodziny do tego kraju, ale sporo rodaków właśnie w Irlandii założyło rodziny.

reklama
reklama
reklama

A konsekwencją tego są oczywiście dzieci i nieustający problem związany z pogodzeniem pracy i opieki nad nimi. Wiele rodzin przyjęło model, w którym mężczyzna pracuje, a matka pozostaje w domu i opiekuje się potomstwem.

Kiedy jednak dziecko wchodzi w wiek przedszkolny, zwykle mama także idzie do pracy, ponieważ koszty utrzymania w Irlandii nie należą do niskich. I wtedy pojawia się problem związany z wyborem przedszkola.

Przedszkole polskie czy irlandzkie?
To dylemat, który targa uczuciami wszystkich rodziców-emigrantów. Z jednej strony polskie przedszkole w Irlandii to spory komfort dla malucha. Panie przedszkolanki i inne dzieci mówią w ojczystym języku, maluchy mają wspólne tematy i spotykają się z większym zrozumieniem ze strony pracowników placówki.

Ale z drugiej strony, wciąż są odizolowane od dzieci irlandzkich. Nawet jeśli w programie nauczania mają język irlandzki to jednak nadal przebywają z polskimi rówieśnikami i rozmawiają głównie po polsku. A przecież prędzej czy później trafią do irlandzkiej szkoły i mogą mieć poważne problemy z adaptacją do nowego środowiska. Może więc lepiej nie decydować się na polskie przedszkole w Irlandii i od razu wypuścić swoją pociechę pomiędzy irlandzkie dzieci? To jednak decyzja indywidualna, którą każdy rodzic musi podjąć sam.

Polskie przedszkola w Irlandii
Jeśli zdecydujemy się na wersją komfortową, czyli polskie przedszkole w Irlandii, musimy też pamiętać, że konieczne będą długie dojazdy. W Irlandii nie ma zbyt wiele takich placówek, a te, które istnieją, zwykle znajdują się w większych miastach lub tylko tam, gdzie żyje dużo Polaków. Przykładem jest na przykład Dublin. Tam znajduje się większość polskich przedszkoli, bo aż dziewięć. Poza Dublinem placówki przedszkolne są tylko w Clonmel, Dun Laoghire, Naas, Swords i Limerick.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]