menu
reklama

Co to jest Kindergeld?


Kindergeld to zasiłek, który należy się na dziecko do 18. roku życia bądź dłużej, jeśli się uczy. Można go otrzymać mieszkając w Niemczech i pracując, a tym samym odprowadzając podatki.

reklama
reklama
reklama

Ale także, gdy tylko jedno z małżonków pracuje w Niemczech, a drugie pozostaje wraz z dziećmi w Polsce. Kindergeld wypłacany jest przez Niemiecki Urząd Rodzinny.

Od kiedy wypłacany jest zasiłek?
Zaraz po zameldowaniu można starać się Kindergeld. Jest on wypłacany również wstecz. Po 01.01.2018 roku jest on wypłacany sześć miesięcy do tyłu. Dotyczy zarówno własnych dzieci jak i adoptowanych, a także przysposobionych dzieci małżonka. Jego wysokość zależy od liczby dzieci i tego w jakim są wieku. Średnio jest to około 200 euro miesięcznie. Dokładnie są to kwoty:
• na pierwsze i drugie dziecko 194 euro miesięcznie,
• na trzecie 200 euro miesięcznie,
• na czwarte i kolejne 225 euro miesięcznie.

Warunki otrzymania Kindergeld
Głównym warunkiem jest wychowywanie dziecka bądź dzieci do lat 18. Jeśli dziecko podejmuje naukę w szkole wyższej, zawodowej, chodzi na praktyki, to zasiłek wypłacany jest w dalszym ciągu, do ukończenia przez dziecko 25 lat bądź podjęcia pracy w wymiarze ponad 20 godzin tygodniowo. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, zasiłek wypłacany jest również po ukończeniu 25 lat, pod warunkiem, że niepełnosprawność orzeczona została wcześniej.

Wymagane dokumenty
Familienkasse, czyli Niemiecki Urząd Rodzinny, wymaga złożenia wraz z wnioskiem odpowiednich dokumentów. By nie przeciągać czasu oczekiwania na rozpatrzenie wniosku i nie tracić nerwów na uzupełnianie brakujących dokumentów, warto je skompletować, zanim udasz się do urzędu. Wykaz dokumentów sprawdzisz na stronie Niemieckiego Urzędu Pracy.
Na podanej powyżej stronie znajdziesz też szczegółowe informacje na temat Kindergeld. A rozpatrywanie wniosku może trwać 6-8 tygodni, zatem trzeba uzbroić się w cierpliwość.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]