menu
reklama
reklama

Co musisz wiedzieć poruszając się autem po Belgii?


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Belgia to przede wszystkim ośrodki miejskie, poza miastami mieszka tylko około 5% ludzi. Ruch na ulicy jest więc dość duży, szczególnie w Brukseli. Dlatego jeśli wyjeżdżasz do Belgii autem bądź też interesuje Cię praca w Belgii w transporcie, musisz zapoznać się z ich kulturą jazdy, obowiązującymi przepisami.

reklama
reklama

Niezbędne dokumenty
By poruszać się po belgijskich drogach, kierowca musi mieć przy sobie prawo jazdy (polskie jest uznawane na równi z belgijskim), OC, dowód rejestracyjny, dowód osobisty albo paszport. By wjechać do Belgii dowód osobisty musi być ważny od minimum 6 miesięcy a paszport od 3 miesięcy. Wjeżdżając na terytoriom Belgii, konieczna będzie również karta NFZ-EKUZ. Dobrze jest również wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne oraz od NNW. Szczególnie, gdy interesuje nas praca w Belgii w transporcie. Bo zawód kierowcy jest obarczony ryzykiem, dlatego warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie.


Co koniecznie musi być w aucie?
Każdy samochód musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelkę odblaskową. Jeżeli pojazd ciągnie przyczepę, konieczne jest posiadanie dwóch trójkątów. Natomiast kamizelka odblaskowa powinna być używana przez kierowcę i wszystkich pasażerów opuszczających pojazd na terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach szybkiego ruchu.


Mandaty płatne gotówką na miejscu
Bez względu na to czy jedziemy prywatnym samochodem czy pracujemy w Belgii w transporcie, musimy pamiętać, żeby mieć zawsze przy sobie gotówkę. Mandaty w Belgii płacone są gotówką na miejscu. W sytuacji braku pieniędzy, pojazd może zostać unieruchomiony do czasu uiszczenia opłaty. To pociąga też za sobą kolejne koszty, ściągnięcia samochodu na parking policyjny. A prawo jazdy może zostać zatrzymane przy przekroczeniu prędkości o 30 km/h w terenie zabudowanym i 40 km/h poza terenem zabudowanym.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]